Program MDM a wkład własny

mieszkanie dla młodych
mieszkanie dla młodych

Epoka kredytów hipotecznych w wysokości 100% mieszkania już dawno się skończyła. Zainteresowani zakupem nieruchomości na kredyt muszą posiadać wkład własny. W jakiej wysokości? Czy zasada ta obowiązuje również osoby zamierzające skorzystać z programu MDM?

Rekomendacja S dotyczy dobrych praktyk, które banki powinny uwzględnić m.in. w przypadku rozpatrywania wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego. Jednym z zaleceń znajdujących się w tym dokumencie jest wymaganie od klientów posiadania wkładu własnego. Wdrożone rozwiązanie ma zapewnić, że o kredyt będą ubiegać się wyłącznie konsumenci posiadający oszczędności i będą w stanie w terminie regulować zaciągnięte zobowiązanie.

W jakiej wysokości wkład własny?

Od stycznia 2016 r. osoby wnioskujące o kredyt hipoteczny muszą posiadać wkład własny w wysokości 15% wartości nieruchomości. Część zainteresowanych ma problem ze zgromadzeniem takiej ilości pieniędzy, dlatego też korzysta z innych możliwości. Do najpopularniejszych należą m.in. zakup ubezpieczenia i korzystanie z rządowego wsparcia osób młodych, które są zainteresowane zakupem mieszkania.

Dofinansowanie z programu MDM, bo o nim mowa, może zostać przeznaczone na wkład własny. Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej możliwości muszą pamiętać, że nie będą mogły skorzystać z dofinansowania w wysokości 15%. Z pieniędzy uzyskanych w ramach programu można sfinansować maksymalnie 10% wartości nieruchomości. Oznacza to, że oszczędności będą niezbędne, a alternatywą dla nich będzie wykupienie ubezpieczenia.

To dobry moment na zakup mieszkania?

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy wiele osób myśli wyłącznie o wakacjach. To dobra chwila, aby zapoznać się z ofertami nieruchomości dostępnymi na rynku mieszkaniowym. Aktualnie w dalszym ciągu można korzystać z dopłat z programu MDM, choć są pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o wypłatę środków (jest ona przewidziana na styczeń 2017 r.).

Jeżeli myślisz o tym, aby stać się właścicielem nieruchomości, powinieneś pamiętać, że od stycznia przyszłego roku wysokość wymaganego wkładu własnego będzie jeszcze wyższa – będzie wynosić 20%. Zgromadzenie jeszcze wyższej kwoty tytułem wkładu własnego będzie zatem jeszcze większym problemem niż aktualnie. Jeżeli masz świadomość tego, że trudno będzie ci uzbierać wymaganą kwotę, to najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o przyznanie kredytu hipotecznego od razu.

Nie tylko rynek pierwotny

Do niedawna osoby zainteresowane skorzystaniem z programu MDM musiały liczyć się z tym, że wybierać będą mogły wyłącznie w nieruchomościach od dewelopera. Rozwiązanie to sprzyjało powstaniu nowych osiedli, ale jednocześnie było sporym utrudnieniem dla osób, które chciały mieszkać w centrum miasta, gdzie – jak wiadomo – o takie inwestycje znacznie trudniej.

Od niedawna z programu MDM można skorzystać również przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Eksperci słusznie przewidywali, że taka decyzja nie pozostanie bez wpływu na rynek, ale sprawi, że wiele osób zdecyduje się na zakup nieruchomości od osób prywatnych. Jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem nieruchomości z rynku wtórego, to również masz taką szansę. Rządowa dopłata także może zostać przeznaczona na wkład własny.

Poszukujesz rzetelnych informacje na temat programu MDM? Chcesz być na bieżąco z aktualnościami dotyczącymi rządowej dotacji dla kupujących mieszkanie? Wiele cennych wskazówek znajdziesz na stronie: www.mieszkaniedlamlodych.com. Zaglądaj regularnie, aby nie przegapić żadnej istotnej informacji, która mogłaby mieć wpływ na podjęta przez ciebie decyzję.

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM