Próchnica to zakaźna choroba zębów, za której powstanie są odpowiedzialne bakterie z grupy paciorkowców. W ciągu swojego życia doświadczy jej niemal każdy. Jak można się przed nią ustrzec i dlaczego warto to robić?
Próchnica – powstawanie i etapy rozwoju
Tak jak wspomniano powyżej próchnicę wywołują paciorkowce, najczęściej Streptococcus mutans. Aby bakterie te mogły się rozwijać muszą zaistnieć korzystne dla nich okoliczności. Pożywką Streptococcus mutans jest cukier, który mogą one znaleźć w jamie ustnej człowieka, jeśli nie jest ona utrzymywana w czystości. Następnie bakterie produkują kwasy, zwłaszcza kwas mlekowy, który powoduje obniżenie pH jamy ustnej. W wyniku tego procesu następuje demineralizacja szkliwa, czyli jego rozpuszczenie. W tym momencie mowa jest o próchnicy początkowej, która jest możliwa do zahamowania, a nawet wyleczenia poprzez remineralizację szkliwa. Jeśli moment ten zostanie przegapiony dochodzi do powstania próchnicy powierzchniowej, która wymaga borowania i założenia wypełnienia. Kolejnymi etapami są próchnica średnia, próchnica głęboka, a w efekcie stan zapalny miazgi zęba, który wymaga leczenie kanałowego, a nawet ekstrakcji.
Wpływ próchnicy na organizm człowieka
Niekorzystne działanie próchnicy nie ogranicza się jednak jedynie do zębów. Ta zakaźna choroba ma szkodliwy wpływ na cały organizm człowieka.
Działanie to dotyczy już dzieci w łonie matki. Ząb w stanie chorobowym rozsiewa bakterie do krwioobiegu matki, a w efekcie do organizmu dziecka. Udowodniono, że próchnica u kobiety ciężarnej może być pośrednią przyczyną niskiej masy urodzeniowej dziecka, występowania przedwczesnych skurczy, a w skrajnych przypadkach poronień i zakażeń.
Próchnica, jako źródło zakażenia odogniskowego ma wpływ na występowanie dolegliwości między innymi ze strony serca i układu krwionośnego, wszystkich zatok, układu oddechowego i stawów.
Profilaktyka próchnicy
Aby zminimalizować, a nawet uniknąć próchnicy należy stosować działania profilaktyczne. Już noworodkom i niemowlętom można, a nawet należy przecierać dziąsła i całą jamę ustną gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Kiedy pojawią się pierwsze zęby należy przykładać dużo uwagi do ich oczyszczania. Na początku całkowicie wystarczy gazik i przegotowana woda, potem należy sięgną po małe szczoteczki z miękkiego włosia. Obecnie pasty do zębów są dostępne już dla najmłodszych dzieci, od momentu pojawienia się zębów i warto po nie sięgnąć jak najwcześniej. Oferują je niemal wszyscy producenci, wśród których godne polecenia są między innymi pasty Aquafresh, Elmex czy Vademecum. Bezpieczną dla najmłodszych dzieci dawką fluoru jest 500 ppm, zaś powyżej szóstego roku życia 1400 ppm.
Sama pasta do zębów to jednak nie wszystko. Producenci oferują również płyny do płukania jamy ustnej oraz specjalne profilaktyczne żele do nakładania co kilka dnia. W codziennej higienie uzębienia koniecznie należy sięgnąć po nić dentystyczną, skuteczną w wymiataniu resztek jedzenia z trudno dostępnych miejsc.