Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – jak to zrobić?

powrót do pracy po macierzyńskim

Poród, połóg i wychowanie dziecka to ekstremalne przeżycie dla każdej kobiety. Choć czuje się ona wówczas jak bohaterka, spełniona, zapracowana, ale i zadowolona, to przychodzi jednak moment, w którym należy podjąć decyzję o powrocie do pracy. Jak zaplanować powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

O szybkim powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim decydują przeważnie czynniki finansowe – w końcu wychowanie dziecka pochłania sporo pieniędzy, przyda się więc druga pensja. Zazwyczaj  istotne jest również, że kobiety po kilku miesiącach spędzonych wśród pieluch i zupek zwyczajnie pragną wrócić do pracy, zająć się czymś innym niż tylko domem. Jeśli i Ty zaczęłaś odczuwać znużenie brakiem aktywności zawodowej, nie powinnaś się czuć z tym źle, nieodpowiedzialnie. To całkiem normalne i nie oznacza, że jesteś złą matką, jesteś przede wszystkim kobietą i masz swoje potrzeby. Dlatego to przede wszystkim Ty sama musisz się przyzwyczaić do powrotu do pracy po macierzyńskim.

Praca po urlopie macierzyńskim

Gdy już załatwisz wszystko, co dotyczy pozostawienia dziecka z opiekunką podczas Twojej nieobecności, musisz przestawić się na inny tryb życia. Przede wszystkim wstawanie o określonej godzinie, kładzenie się spać wcześniej, by móc się wyspać, oddzielanie spraw prywatnych od zawodowych. Wchodząc do siedziby swojej firmy zapomnij o wszystkich domowych problemach, skupiaj się wyłącznie na tym, co masz do wykonania w pracy. Umiejętność koncentracji na pracy po powrocie z macierzyńskiego jest najlepszym dowodem, że byłaś na to gotowa. Jednocześnie będzie to sygnał dla pracodawcy, że warto stawiać na młode mamy. Pamiętaj więc, że swoją postawą wspierasz wszystkie kobiety, które chcą wrócić do pracy po macierzyńskim.

Zaufaj i pracuj

Pamiętaj – gdyby z dzieckiem działo się cokolwiek złego, byłabyś o tym poinformowana na pierwszym miejscu. Jeśli więc Twój telefon milczy, to nie oznacza, że opiekunka wraz z dzieckiem zginęła w wypadku samochodowym, albo że dziecko na pewno teraz Ciebie potrzebuje, a ona panikuje i jest tak zajęta, że nie ma czasu do Ciebie zadzwonić. Jeśli ciężko Ci się skupić na pracy, musisz wręcz wmawiać sobie, że na pewno opiekunka, mąż, czy babcia doskonale radzą sobie z dzieckiem, bo gdyby działo się coś złego, byłabyś o tym na bieżąco informowana.

Pamiętaj, że zadowolona, odnosząca sukcesy kobieta, to również spokojniejsza, radośniejsza matka. Gdy więc w pracy skupisz się na obowiązkach zawodowych, łatwiej Ci będzie po powrocie skupić się wyłącznie na swoim maleństwie!