Pośrednictwo w najmie mieszkań, a rozliczanie mediów. Kto jest za to odpowiedzialny?

rachunki-media-rozliczanie-wynajem

Posiadanie mieszkania na wynajem nie wiąże się wyłącznie z koniecznością znalezienia najemcy i pobieraniem do niego comiesięcznego czynszu. Właściciel lokalu ma również szereg innych obowiązków, których musi dopilnować, jeśli zajmuje się wynajmem na własną rękę. Jedną z takich czynności jest rozliczanie mediów. Jakie rozwiązania są w tym zakresie najpopularniejsze i kto zajmuje się rozliczeniem w przypadku pośrednictwa w najmie?

Rozliczanie mediów w mieszkaniu na wynajem – jakie rozwiązania są dostępne?

Obecnie na rynku funkcjonuje kilka modeli rozliczenia mediów w wynajmowanym mieszkaniu. Każdy ma swoje wady i zalety. Zanim jeszcze je wymienimy, warto na chwilę zatrzymać się przy tym, jakie opłaty trzeba wziąć pod uwagę. Do rozliczanych mediów zaliczamy najczęściej: energię elektryczną, wodę ciepłą i zimną, gaz, ogrzewanie oraz internet. Każde z wymienionych mediów może być rozliczane w innym terminie oraz charakteryzować się inną częstotliwością dokonywania opłat – np. rachunki za gaz najczęściej opłaca się raz na dwa miesiące, a za prąd – co miesiąc. Dopilnowanie wszystkich terminów, związanych z rozliczaniem mediów w mieszkaniu na wynajem, nie jest więc rzeczą łatwą i może zajmować sporo czasu.

Jakie możemy wyróżnić modele rozliczeń mediów w przypadku zajmowania się najmem we własnym zakresie? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest samodzielna opłata za media przez najemcę. Wszystkie rachunki trafiają wtedy na adres wynajmowanego mieszkania. W modelu tym istnieje jednak ryzyko, że najemca nie wywiąże się z terminowego opłacania mediów i zostaną one odcięte lub dostawcy naliczą wysokie kary, obciążające właściciela mieszkania.

Inne popularne rozwiązanie to rozliczanie mediów w mieszkaniu na wynajem samodzielnie – przez wynajmującego – a dopiero później otrzymywanie płatności od najemcy. To metoda zabezpieczająca właściciela mieszkania, ale bardzo czasochłonna. Alternatywą może być model, w którym wszystkie rachunki płaci wynajmujący, wliczając je w cenę czynszu. Tutaj jednak trzeba liczyć się z ryzykiem nadmiernego zużycia mediów, znacznie przekraczającego przeznaczoną na rachunki kwotę. Ostatni z popularnych wariantów to pobieranie zaliczki na media od najemcy, ale w takim przypadku także wymaga się sporego zaangażowania właściciela mieszkania w cały proces rozliczeniowy.

Pośrednictwo w najmie mieszkań – kto rozlicza media?

Dziś coraz popularniejsze wśród właścicieli lokali na wynajem jest korzystanie z usług pośrednictwa w najmie mieszkań. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu i nerwów, a także szybciej znaleźć najemcę. Tego typu obsługę dobre firmy prowadzą kompleksowo, co oznacza, że rozliczanie mediów w mieszkaniu na wynajem również leży po ich stronie. Właściciel nie musi przejmować się sprawdzaniem stanu liczników oraz dostarczaniem lub opłacaniem rachunków. Wszystkim zajmuje się wyspecjalizowana firma, dbając o to, by najemca regulował opłaty za media w terminie i bez żadnych uchybień. Dlatego też rośnie popularność pośrednictwa najmu. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko wystąpienia problemów z rozliczeniami i podnosi komfort realizowania inwestycji w mieszkania na wynajem.