Porady prawne dla każdego

Niespodziewana styczność z prawem to najczęściej stres. Nasza edukacja prawna jako społeczeństwa jest na bardzo niskim poziomie i na ogół nie orientujemy się w gąszczu przepisów.

Nie mamy pojęcia jak rozwiązać nawet proste sprawy. Niektórzy mogą pomyśleć, że w takiej sytuacji bardzo pomocny będzie internet. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim w internecie nie mamy weryfikacji osób, które się wypowiadają. Istnieje szansa, że zadając pytanie na forum (czy czytając wcześniej istniejący wątek) natrafimy na specjalistę. Istnieje jednak szansa, że osobą udzielającą odpowiedzi będzie kompletny laik. W takiej sytuacji narażamy się na niebezpieczeństwo konsekwencji błędnego zachowania. Z drugiej strony można pomyśleć, że skoro dzięki internetowi ma się dostęp do wszystkich obowiązujących aktów prawnych, samodzielnie można zbadać swoją sytuację. Znowu- nic bardziej mylnego.

Adwokat- konieczność

Przede wszystkim przeciętny Polak nie ma pojęcia o tym jak wygląda system prawny w Polsce. Jeżeli ma jakieś pojęcie, najczęściej jest ono bardzo małe. Chociaż danej osobie może się wydawać, że doskonale wie jak się zachować, najczęściej tak nie jest. Nawet jeżeli ktoś znajdzie konkretny przepis odnoszący się do jego sytuacji, musi pamiętać o różnego rodzaju wyjątkach i ogólnych zasadach, które nie muszą umiejscowione w okolicach danego przepisu w ustawie. Niestety jedyną osobą, która będzie w tym przypadku kompetentna jest adwokat. Wiele osób boi się wizyty u adwokata z uwagi na koszty. W dzisiejszej rzeczywistości owszem, znajdą się prawnicy, którzy za swoje usługi policzą sobie bardzo dużo. Zdecydowana większość posiada jednak rozsądne ceny, które w przypadku porady prawnej nie nadszarpną niczyjego budżetu.

Prosta informacja

Porady prawne są idealnymi usługami dla osób, które potrzebują informacji o swoim stanie. Prawnik przygotuje pisemną opinię, która dokładnie wyjaśni przepisy prawne odnoszące się do danego stanu faktycznego. Koszt pojedynczej porady nie jest wysoki. Owszem, może okazać się, że oprócz porady trzeba będzie wystosować jakieś kroki prawne, jednak znowu- adwokat jest do tego najbardziej kompetentną osobą. Nie warto samemu sprawdzać swoich sił w prawie- najczęściej kończy się to niepowodzeniem.