Pora dnia przyjmowania leków — dlaczego to ma znaczenie?

pora-dnia-przyjmowania-lekow-dlaczego-to-ma-znaczenie

Skuteczność działania przyjmowanych leków może być zależna od wielu czynników. Wpływ na to, jak dobrze będą w stanie zadziałać przyjęte środki farmaceutyczne może być zależny m.in. od stosowanej diety, czyli rodzaju spożywanych produktów spożywczych, od sposobu przyjmowania leków, czyli od tego, w jakiej formie je stosujemy, od tego czym je popijamy oraz od pory dnia, w jakiej je stosujemy. W naszym artykule dokładniej opisujemy wszystkie te czynniki, szczególnie skupiając się na porze dnia.

Jaki wpływ na skuteczność ma pora dnia przyjmowanych leków?

Stosowane na co dzień leki zawsze powinny być przyjmowane o tej samej porze. Może to mieć duży wpływ na ich skuteczność terapeutyczną. Wybierając porę przyjmowania leku koniecznie trzeba się najpierw zapoznać z załączonymi do leków instrukcjami. Zawsze powinny być w nich uwzględnione także informacje na temat czasu i sposobu przyjmowania. Nie każdy lek posinień być bowiem przyjmowany dopiero po posiłku. Niektóre trzeba przyjąć jeszcze przed śniadaniem, a niektóre dopiero wieczorem, po kolacji. Wskazane w instrukcjach pory przyjmowania leków uwzględniają przede wszystkim to, jaka pora będzie najbardziej optymalna dla działania znajdujących się w lekach substancji aktywnych.

Właściwe dawkowanie leków

Nieco związane z kwestią stałej pory przyjmowania leków jest też ich dawkowanie. Więcej na temat zalecanych zasad dawkowania przyjmowanych leków opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

Stosując kilka leków trzeba zwrócić uwagę na ich dawkowanie i na to, żeby nie przyjmować wszystkich jednocześnie. Dostając zalecenia od lekarza, warto jest z nim też od razu ustalić godziny przyjmowania wszystkich środków, tak żeby można było zaplanować przynajmniej niewielkie przerwy. Jednoczesne przyjmowanie wielu leków może zwiększyć ryzyko występowania działań niepożądanych np. poprzez przyczynienie się do powstawania interakcji między znajdującymi się w nich substancjami aktywnymi.

Czym najlepiej jest popijać przyjmowane leki?

Chcąc zwiększyć skuteczność przyjmowanych leków koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, czym je popijamy. Najlepiej jest to robić wodą, ale nie mineralną, tylko filtrowaną lub z kranu. Na pewno nie można popijać lekarstw sokami owocowymi, zwłaszcza sokami grejpfrutowymi, pomarańczowymi i aroniowymi. Znajdujące się w nich duże ilości witaminy C utrudniają bowiem przyswajanie niektórych substancji aktywnych. Niezależnie od tego czy przyjmuje się leki bez recepty czy leki na receptę, nie powinno się ich też popijać mlekiem. Ono także utrudnia wchłanianie niektórych substancji leczniczych. W przypadku leków i suplementów diety z żelazem nie powinno się ich popijać herbatą. Znajdująca się w herbacie teina wychwytuje bowiem żelazo i nie dopuszcza do jego wchłaniania.

Które produkty spożywcze mogą utrudniać działanie leków?

Tak samo jak soki owocowe działają też niektóre owoce i warzywa. Znajdująca się w niektórych warzywach witamina K może np. osłabiać działanie leków przeciwzakrzepowych, Obecna w bananach, w awokado i w sosie sojowym tyramina po połączeniu z antydepresantami może doprowadzić do powstania u pacjenta przełomu nadciśnieniowego. Z kolei produkty bogate w tłuszcze mogą zwiększyć wchłanianie niektórych preparatów.