Podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej

podstawowe-formy-opodatkowania-dzialalnosci-gospodarczej

Kiedy otwierasz firmę, musisz się zmierzyć z wybraniem formy opodatkowania działalności gospodarczej. Decyzja powinna być przemyślana, ponieważ później ma wpływ na wysokość podatku dochodowego i określa sposób prowadzenia firmowych rozliczeń. Do wyboru masz cztery podstawowe formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Czym się różnią? Sprawdź!

Wybór rodzaju opodatkowania

Już na wstępie prowadzenia działalności gospodarczej, a także w jej trakcie, będziesz się zastanawiać, którą formę opodatkowania dochodów wybrać. Ostateczny kierunek najlepiej pomoże Ci obrać biuro rachunkowe, z którym powinieneś rozpocząć współpracę. Podczas wyboru liczy się nie tylko rachunek ekonomiczny, ale także rodzaj wykonywanej działalności.

W Polsce masz do wyboru cztery podstawowe formy opodatkowania działalności gospodarczej:

  • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%);
  • według stawki liniowej (19%);
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • na zasadach karty podatkowej.

Trzy pierwsze sposoby różnią się przedmiotem opodatkowania. Przedmiotem opodatkowania w skali podatkowej oraz stawce liniowej jest dochód. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowaniu podlega osiągnięty przychód. W ostatnim przypadku podatek zależny jest do rodzaju i wielkości działalności gospodarczej podatnika. Decyzję o jego wysokości wydaje naczelnik urzędu skarbowego.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Z reguły najwięcej przedsiębiorców decyduje się na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jeśli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, Twój dochód z działalności będzie automatycznie opodatkowany na zasadach ogólnych. Będziesz płacić podatki według stawki 17% i 32% (od nadwyżki dochodów ponad kwotę 85 528,00 zł).

– Skala podatkowa daje największą możliwość skorzystania z ulg podatkowych m.in. ulgi na dziecko, internetowej, rehabilitacyjnej, związanej z przekazaniem darowizn, termomodernizacyjnej. Istnieje także możliwość rozliczania wydatków w kosztach oraz wspólnego rozliczenia z małżonkiem – wyjaśnia księgowa z biura rachunkowego AKRO zlokalizowanego w centrum Warszawy.

Często wybieraną formą opodatkowania jest także podatek liniowy. Mogą z niego skorzystać wyłącznie osoby, które osiągają dochody z działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej. Niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu stawka podatkowa wynosi 19%. W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podstawą opodatkowania jest osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Dlatego tę formę wybierają zazwyczaj tylko przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą znacznych kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Natomiast kartę podatkową mogą wybrać jedynie ci podatnicy, którzy prowadzą określony rodzaj działalności np. usługi rozrywkowe, opieka domowa nad dziećmi i osobami chorymi itp.