POChP – co to jest? Czy trzeba się obawiać tej choroby?

oddychajmy_pl_1

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, przez Światową Organizację Zdrowia klasyfikowana jako choroba cywilizacyjna i trzecia najczęstsza przyczyna umieralności, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, a powszechność występowania tej choroby w społeczeństwie sprawia, że warto wiedzieć, co to jest POChP. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP to choroba układu oddechowego wywołana przez szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak m.in. gazy oraz pyły. Wpływ tych czynników na drogi oddechowe (np. poprzez palenie papierosów czy pracę w dużym zapyleniu) może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w płucach i procesu zapalanego skutkującego zwężeniem dróg oddechowych.

Wspomniane zmiany niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Osoba chora na POChP ma trudności z oddychaniem, obserwuje u siebie zwiększoną męczliwość i wolniejszą regenerację nawet po niewielkim wysiłku fizycznym.

Choroba może się rozwijać przez wiele lat, w zaawansowanym stadium doprowadzając do sytuacji, w której chory może nie być już w stanie samodzielnie funkcjonować: ubierać się, przyrządzać sobie posiłków, nie wspominając już o podjęciu pracy zawodowej czy tym bardziej uprawianiu jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej.

To warto wiedzieć:

POChP należy do częstych przyczyn inwalidztwa. Utrudnione oddychanie może spowodować, że osoba chora będzie całkowicie uzależniona od pomocy innych.

Co to jest POChP? Choroba ogólnoustrojowa

Choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą układu oddechowego, to rzutuje na cały organizm i obecnie jest uznawana za chorobę ogólnoustrojową. Wynika to z faktu, iż w przebiegu POChP u wielu chorych mogą występować liczne choroby współtowarzyszące, takie jak m.in.:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca),
  • cukrzyca,
  • osteoporoza,
  • rak płuca,
  • zespół metaboliczny,
  • rozstrzenie oskrzeli,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Kilka zdań warto również poświęcić kwestii, o której często się nie mówi, natomiast może mieć ona ścisły związek z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Mowa o zaburzeniach psychicznych, które obserwuje się u części chorych. Współczesna medycyna kładzie coraz większy akcent właśnie na korelację między POChP a zdrowiem psychicznym pacjentów.

Jakie są objawy POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się latami rozwijać bezobjawowo. Wówczas osoba chora nie dostrzega żadnych niepokojących sygnałów mogących świadczyć o tym, że w jej płucach toczy się stan zapalny. Jest to główny powód późnej diagnozy POChP.

Spośród wielu objawów POChP można wyróżnić te, które występują najczęściej i przy tym są najbardziej uciążliwe dla chorych. Mowa o:

  1. Przewlekłym kaszlu – nasilającym się rano i wieczorem, niemającym związku z innymi chorobami, np. infekcją wirusową.
  2. Odksztuszaniu plwociny – mowa o wydzielinie, którą osoba chora na POChP może odkrztuszać zarówno tuż po przebudzeniu, jak i w ciągu dnia. Ten objaw jest szczególnie niepokojący w momencie, gdy w plwocinie znajdują się ślady krwi, co może świadczyć o poważnej chorobie układu oddechowego, na czele z rakiem płuca.
  3. Duszności – osoby chore na POChP mogą uskarżać się na duszność w trakcie i po wysiłku, a na późnym etapie rozwoju choroby także w fazie spoczynku. Objaw ten uniemożliwia komfortowe funkcjonowanie, wykonywanie podstawowych czynności, uprawianie sportu czy nierzadko kontynuowanie pracy zawodowej (zwłaszcza fizycznej).
  4. Obniżonej tolerancji wysiłkowej – niektóre osoby chore na POChP mogą uskarżać się na wolną regenerację organizmu po wysiłku (nawet niewielkim, jak wejście po schodach), męczliwość, brak ochoty na uprawianie jakichkolwiek form aktywności fizycznej. Ma to bezpośredni związek z zaburzoną gospodarką tlenową organizmu.

Czy POChP można wyleczyć?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ prowadzi ona do powstania nieodwracalnych zmian w płucach. Istnieją natomiast formy terapii wspomagających, których celem jest zmniejszenie objawów chorobowych oraz umożliwienie osobie chorej powrotu do samodzielnego funkcjonowania.

Więcej o tym, co to jest POChP, możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/.