Po co nam magnez?

tabletki z magnezem

Magnez zalicza się do jednych z najważniejszych pierwiastków, które znajdują się w organizmie. Znajduje się we wszystkich komórkach i pełni ważną rolę w układzie nerwowym. Bierze czynny udział w większości procesów, które zachodzą w organizmie człowieka.

Po co nam magnez?

Magnez bierze udział prawie we wszystkich procesach, które zachodzą w organizmie człowieka. Inaczej mówiąc komórki potrzebują tego pierwiastka, do prawidłowego funkcjonowania. Krótko mówiąc magnez jest ważny podczas działania enzymów trawiennych. Są one odpowiedzialne za przemianę materii, dlatego jego rola jest taka ważna. Jako jeden z wielu czynników pozwala zachować równowagę psychiczną i fizyczną. Chroni także przed różnego rodzaju chorobami naczyń krwionośnych. Hamuje także odkładanie się cholesterolu na ich ściankach. Leki, które są podawane po zawale zawierają w sobie magnez, gdyż reguluje on pracę serca i poprawia krążenie krwi w jego obrębie. Ponadto umacnia szkliwo zębów i ma znaczący wpływ na krzepnięcie krwi. Wpływa na cały układ nerwowy i reguluje jego prawidłową pracę. Kiedy organizmowi dostarczymy wszystkie potrzebne składniki, do jego prawidłowego funkcjonowania, regulujemy jego prawidłową pracę.

Magnez w pokarmie

Gdybyśmy powiedzieli sobie, że nie znajdziemy magnezu w zbyt wielu produktach, byłoby kłamstwem. W szczególności można go znaleźć w większości produktów spożywczych, w szczególności zielone warzywa i orzechy. Dużą dawkę można znaleźć także w produktach pełnoziarnistych. Popularnym źródłem magnezu jest chociażby czekolada. Jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się na ciasto z dyni, to w pestkach znajdziemy także śladowe ilości magnezu. Ponadto magnez znajduje się także w fasoli, grochu, orzechach ziemnych czy też kaszy gryczanej. Niedobór magnezu jest możliwy, zwłaszcza podczas zimy, kiedy dostarczamy mniej produktów, które zawierają magnez. Wtedy warto zaopatrzyć się w suplement diety, który dostarczy mam dzienną dawkę na jego zapotrzebowanie. Warto podkreślić, że osoby starsze potrzebują większą dawkę magnezu niż osoby dorosłe.