Płaskostopie u dzieci – jak mu zaradzić?

Orthopedic insoles for sports shoes. Treatment and prevention of flat feet and orthopedic foot diseases. Foot care, feet comfort. Health care, wearing comfortable shoes

Płaskostopie jest bardzo często występującą wadą postawy u dzieci. Często jest całkowicie niezauważalne podczas codziennych aktywności, ponieważ charakteryzuje się jedynie nieco zaburzonym ułożeniem stóp, podczas stania na płaskiej powierzchni.

Jednak z wiekiem nieleczone, płaskostopie może doprowadzić do wielu poważniejszych problemów ze zdrowiem. Stąd ważna jest odpowiednio wczesna wizyta u ortopedy oraz procedury zapobiegawcze.

Diagnoza płaskostopia
Jeżeli podejrzewamy, że u naszej pociechy może rozwijać się płaskostopie, odwiedźmy dobrego ortopedę. Zróbmy to nawet wtedy, jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku. Niefachowe oko nigdy nie jest w stanie dokonać w pełni trafnej diagnozy, a chodzi przecież o zdrowie naszego dziecka. Wystarczy jednak wizyta w roku, by dowiedzieć się czy rozwój układu kostnego, stawowego i mięśniowego przebiega prawidłowo. Jeśli tak nie jest, to nie powód do paniki. Jak wspomnieliśmy, płaskostopie jest bardzo popularną wadą postawy i można ją bez problemu korygować, stosując specjalne obuwie ortopedyczne. Jego charakterystyczna podeszwa powoduje, że stopa w czasie stania, chodzenia czy biegania musi ustawia się w sposób poprawny. Często wada po kilku miesiącach bądź latach używania takiego obuwia przemija samoistnie.

Płaskostopie w dorosłości
Może się zdarzyć, że tytułowy problem nie cofnie się aż do wieku dorosłego, lub zostanie zdiagnozowany dopiero w dorosłości. Wtedy też nic straconego, ponieważ obuwie medyczne dostępne jest praktycznie w każdym rozmiarze. Mnóstwo ludzi nie stosuje żadnej korekcji i nawet nie wie o posiadaniu płaskostopia, jednak czasami przypominają o nim bóle nóg po długim spacerze, czy zapalenia stawów. Stąd też, jeśli sytuacja tego wymaga, nasze dziecko powinno nosić obuwie korekcyjne tak długo, jak będzie to konieczne. Należy pamiętać, że – zwłaszcza w młodym wieku gdy stopa szybko rośnie – należy regularnie odwiedzać lekarza i wymieniać wkładki do butów ortopedycznych na nowe. Muszą one być bowiem dostosowywane do większego rozmiaru obuwia, a także do ewentualnych zmian w układzie kostnym, które mogą zajść w okresie rozwoju organizmu.

Dowiedzieliśmy się jak można leczyć płaskostopie u dzieci, a także zapobiegać powiększaniu się tej wady u dorosłych. Należy pamiętać, że mimo iż nie jest to problem bezpośrednio zagrażający funkcjonowaniu organizmu, należy poświęcić mu uwagę. Często bowiem wadę można wyleczyć, ale jeśli nie zrobi się tego w dzieciństwie, to pozostanie ona obecna do końca życia.