Plama z kleju na ubraniu – jak ją usunąć?

Plamy z kleju mogą zdarzyć się każdemu, w szczególności dzieciom, które uwielbiają prace plastyczne. Zabrudzone ubranie resztkami kleju można jednak łatwo oczyścić na wiele sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest, np. użycie ciepła, innym – namoczenie odzieży, a następnie upranie w pralce.

Klej to jedna z substancji, którą trudno usunąć z materiału podczas zwykłego prania. Kleiste plamy to często duży problem, a ich nieumiejętne usuwanie może uszkodzić tkaninę lub zmienić jej kolor. Zatem jak usunąć klej z ubrania po naklejce czy innym rodzaju kleju, aby nie uszkodzić odzieży? Ubranie można oczyścić sprawdzonymi domowymi sposobami bez konieczności stosowania silnych, gotowych środków chemicznych.

Najczęstsze błędy w usuwaniu plam z kleju

Nieodpowiednie usuwanie kleistych plam może zniszczyć materiał ubrań lub je odbarwić. Najczęstszym błędem, jaki popełnia się, chcąc pozbyć się kleju z ubrania, to zdrapywanie go ostrym narzędziem, np. nożem czy nożyczkami. Warto również pamiętać, że przy usuwaniu każdego rodzaju plam, w tym również z kleju, liczy się czas. Im później podejmie się jakiekolwiek działania, tym zaschnięty klej będzie trudniejszy do usunięcia.

Usuwanie kleju z ubrań ciepłem

Klej z odzieży można usunąć przy pomocy wysokiej temperatury. W tym wypadku rewelacyjnie sprawdzi się klasyczne żelazko lub parownica do ubrań. Istotne jest, aby temperaturę prasowania dostosować do rodzaju materiału, aby go nie zniszczyć. Z obu stron plamy wystarczy przyłożyć bawełnianą szmatkę, a następnie kilkukrotnie przeprasować ją żelazkiem lub parownicą. Kleista substancja pod wpływem ciepła przedostanie się na podłożony materiał.

Usuwanie kleju proszkiem do prania i szarym mydłem

Skutecznym i równie bezpiecznym sposobem, co prasowanie, na usunięcie pozostałości kleju z odzieży jest proszek do prania i szare mydło. Ubranie należy namoczyć w mieszance wcześniej wymienionych składników i ciepłej wodzie. Odzież w mydlinach powinna zostać przez około 15-30 minut. Po wyjęciu ubrania i delikatnym odsączeniu pozostałość kleju powinna zacząć rolować się pod wpływem nacisku palca. Po usunięciu kleistej plamy z odzieży należy ją wyprać, tym razem w pralce, w temperaturze odpowiedniej do rodzaju materiału, z jakiego została uszyta, aby dokładnie wypłukać z niej pozostałości mydlin, w której się namaczała.

Usuwanie tłustej plamy po kleju

Zdarza się, że po skutecznym usunięciu kleju z odzieży, pozostaje na niej tłusta plama. W wielu przypadkach wystarczy tylko użyć odplamiacza, a następnie wyprać odzież, tak jak zawsze, w temperaturze dobranej do rodzaju tkaniny. Domowym sposobem na tłuste plamy jest również terpentyna oraz talk. Wystarczy 1 łyżkę cieczy połączyć z sokiem z cytryny oraz 1 litrem gorącej wody. W tak przygotowanej mieszance należy namaczać odzież przez około 30 minut, a następnie wypłukać i uprać w pralce jak zwykle. Z kolei talk ma właściwości wchłaniające, bo bardzo ułatwia pozbywanie się tłustych plam. Idealnie sprawdzi się, gdy plama po kleju znajduje się na delikatnej tkaninie, takiej jak jedwab. Należy jednak pamiętać, że talk jest najbardziej efektywny, gdy zostanie zastosowany na świeżą plamę. Tłuste miejsce na tkaninie wystarczy posypać proszkiem i pozostawić na kilka godzin, a następnie uprać.