Pierwsze mieszkanie? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Zakup nowego mieszkania nie należy do najłatwiejszych decyzji. To nie jest coś co możemy kupić, przemyśleć, a później oddać lub wymienić na coś innego. Jeżeli decydujemy się na taki krok, musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Jest to ustalenie na lata, decydujemy gdzie chcemy zamieszkać, nie wspominając o tym, że często kredyt, który musimy w tym celu wziąć, będziemy spłacać przez następnych 30 lat! O czym więc warto pamiętać przy tak ważnym wyborze?

Na początku określ swój cel

Ofert mieszkań jest mnóstwo, zarówno tych prosto od dewelopera, jak i z rynku wtórnego. Przed rozpoczęciem poszukiwań swoich idealnych czterech kątów, należy dobrze przemyśleć czego tak właściwie szukamy. Pierwsze pytanie: nowe mieszkanie czy rynek wtórny? Obie opcje charakteryzują się swoimi własnymi prawami. Mieszkanie deweloperskie kupujemy ‘z pierwszej ręki’, nikt wcześniej w nim nie mieszkał. Mając taki obiekt możemy go dowolnie urządzić, zrobić po swojemu podłogi, kuchnię, łazienkę, wybrać kolor ścian. Należy jednak zwrócić uwagę, że na takie mieszkanie zazwyczaj się czeka. Inwestor rozpoczynając budowę danej inwestycji, rozpoczyna w niej także sprzedaż. Często wychodzi na to, że kupujemy ‘dziurę w ziemi’, wpłacamy pieniądze etapami, a budynek dopiero rośnie na naszych oczach. Lokale sprzedawane są zazwyczaj już dwa lata przed oddaniem ich do użytku. Kupując istniejące już mieszkanie możemy zdobyć je za dobrą cenę i zazwyczaj od razu zamieszkać. Pamiętajmy jednak, że jest ono używane i często wymaga remontu, który wcale nie kosztuje mało.

W jaki metraż celować?

Każdy chciałby mieć dwupiętrową willę z basenem, lecz schodząc na ziemię nie każdego na to stać. Myśląc o pierwszym mieszkaniu musimy określić budżet jaki mamy na ten cel. Zazwyczaj wiąże się to z wizytą w banku, w celu sprawdzenia zdolności kredytowej -jest to duży koszt, mało osób ma tyle gotówki od ręki. Musimy przemyśleć także jak dużego lokalu potrzebujemy. Ile ma w nim mieszkać osób? Kawalerka czy raczej coś większego? Na jak długo zamierzamy zostać w tym miejscu? Są to kluczowe pytania, ponieważ wszystko to prowadzi do wyboru idealnego nowego mieszkania. Inne będzie dla singla, zamierzającego pomieszkać w nim kilka lat, a później znaleźć coś większego, inne dla rodziny z małymi dziećmi, a jeszcze inne dla inwestora, który zamierza je wynająć.

Bardzo ważna jest lokalizacja!

Ceny mieszkań są różne, jest to zależne od miasta, a także od części, w której się znajduje. Chyba nikogo nie zdziwi, że zazwyczaj najdroższe obiekty są w centrum, a cena pozostałych maleje wraz z odległością od niego. Wyjątkiem oczywiście są zazwyczaj ekskluzywne, nowo wybudowane osiedla, tutaj ich wartość zależy od zapotrzebowania, użytych nowych rozwiązań i wizji inwestora. Wybierając inwestycję, należy przede wszystkim brać pod uwagę jej lokalizację, zobaczyć ile dzieli ją od pracy/ uczelni. Taniej nie znaczy lepiej. Dalej położone lokale są tańsze, ale jeżeli dzieli je godzina drogi do docelowego miejsca pracy, należy przeliczyć czy to się w ogóle opłaca. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o nowym mieszkaniu, należy porządnie się zastanowić, nie spieszyć, porównać oferty. Im lepsze zbadanie rynku, tym bardziej świadomy wybór.