Panele fotowoltaiczne dla domu – czy warto?

Branża energetyczna w Polsce coraz prężniej się rozwija. Na popularności zyskują odnawialne źródła energii, w tym energia słoneczna. Panele fotowoltaiczne są obecnie jednym z popularniejszych rozwiązań, w głównej mierze spowodowane nieustannym wzrostem cen za energię elektryczną. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i montaż paneli słonecznych dla domu jednorodzinnego to okazja do zmniejszenia rachunków za prąd. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Jakie koszty trzeba ponieść, aby faktycznie zminimalizować wysokość rachunków za pobór energii elektrycznej? Czy można na tym podwójnie zyskać?

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych

Jest to bardzo ważna kwestia, która może nieco odstraszyć osoby zainteresowane produkowaniem energii na własny użytek. Jednak aby czerpać korzyści i zmniejszyć rachunki za prąd trzeba zainwestować. Jest to problem, którego nie unikniemy. Jednak należy mieć na względzie, że inwestycja paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego to rzecz, która się zwróci w kolejnych latach użytkowania.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną – jak oszacować potrzebną ilość paneli słonecznych dla mojego domu?

W celu określenia zapotrzebowania na energię elektryczną domu należy dokonać analizę energetyczną, która określi ogólne zużycie prądu i będzie wskaźnikiem, umożliwiającym dostosowanie ilości paneli fotowoltaicznych i sprzętu potrzebnego do montażu instalacji. Oprócz wspomnianych wcześniej paneli, potrzebny będzie inwenter, który przetwarza powstały w fotoogniwach prąd na przemienny, nadający się do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego. Kable, liczniki i akumulator to kolejne części składowe instalacji. Im więcej prądu się zużywa, tym wyższe koszty instalacji.

Dane wynikające z usytuowania geograficznego Polski pokazują, że z instalacji o mocy 1 kW można uzyskać od około 950-1050 kWh na rok. Szacując, że przeciętna rodzina rocznie zużywa średnio około 3000 kWh, to odpowiednia instalacja dla takiego zużycia energii elektrycznej na rok będzie mieścić się w przedziale od 3 do 5 kW mocy.

Zakładając, że nasza instalacja będzie miała moc 3 kW, to będziemy potrzebować 10 paneli, których moc wynosi 300 W i zajmie około 18 m2 dachu, przy wymiarach paneli 1×1,7 m.

Co zrobić z pozyskanym prądem i nadwyżką wyprodukowanej energii elektrycznej?

Podczas planowania instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić nie tylko montaż paneli słonecznych, ale również dopasowanie domowej instalacji do najkorzystniejszego wykorzystania energii z fotoogniw.

Nadmiar energii można wykorzystać do podgrzewania wody, rzadziej do ogrzewania budynku, ze względu na fakt krótszych dni zimą i związaną z tym niewielką ilością wyprodukowanego prądu.

Jedną z najczęściej sugerowanych propozycji pozbycia się nadmiaru wyprodukowanej energii jest jej sprzedaż do zakładu energetycznego. Oznacza to, że jeśli właściciel instalacji fotowoltaicznej nie wykorzysta energii w całości, zakład energetyczny ma obowiązek odkupić nadwyżkę. Zgodnie z ustawą, która gwarantuje stałą stawkę, właściciel instalacji fotowoltaicznej zostaje producentem prądu.

Aby zmaksymalizować wykorzystanie energii elektrycznej, szczególnie latem, gdy jest jej produkowane najwięcej, dobrym rozwiązaniem może okazać się klimatyzacja. Oprócz tego, że jest energetycznym pożeraczem, komfort domowników może się zwiększyć dzięki regulacji temperatury w domu podczas upałów.

Cena instalacji za wysoka? Sprawdź możliwości dofinansowania

Oprócz dotacji unijnych, została wprowadzona ulga termoizolacyjna, która umożliwia właścicielowi domu jednorodzinnego odliczenie kwoty do 53 tysięcy złotych od podatku dochodowego. Jest to bardzo kusząca opcja, którą warto wykorzystać, biorąc pod uwagę fakt, że to co zainwestowaliśmy w panele fotowoltaiczne zwraca się przez kolejny rok użytkowania, w postaci obniżonych rachunków za energię elektryczną.

Za instalacją paneli fotowoltaicznych przemawia fakt, że ceny urządzeń z każdym rokiem są niższe, a także pojawia się coraz więcej producentów oferujących produkt w konkurencyjnych cenach. Dzięki rozpowszechnieniu systemów solarnych, montaż paneli fotowoltaicznych stał się atrakcyjną inwestycją. Tego rodzaju inwestycje przygotowuje firma 4oze – https://4oze.pl/ – zajmująca się szeroko rozumianymi projektami fotowoltaicznymi.