Pamiątki na chrzest dla chłopca i dziewczynki – co wybrać?

Chrzest to wyjątkowa uroczystość w życiu większości z nas. Paradoksalnie najczęściej niewiele z niej pamiętamy, ale to właśnie podczas chrztu zyskujemy rodziców chrzestnych, którzy mają za zadanie zastąpić nam prawdziwych rodziców, gdyby coś im się stało. Wtedy też rozpoczynamy wyjątkową wędrówkę drogą wiary chrześcijańskiej, którą w późniejszych latach cementujemy kolejnymi sakramentami – między innymi przyjęciem pierwszej komunii świętej i przystąpieniem do bierzmowania. Jedną z tradycji jest obdarowywanie niemowlaka prezentami, dla upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia. Jakie pamiątki wybrać na chrzest dla chłopca, a jakie na chrzest dla dziewczynki? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dlaczego nie dawać na chrzest pieniędzy?

Gdy myślimy o pamiątkach na chrzest, to do głowy przychodzą nam najróżniejsze przedmioty. Mimo że coraz więcej osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest podarowanie pieniędzy, to jednak nie ukrywajmy, że jest to problematyczne przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – tak jak w przypadku komunii istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko nigdy tych pieniędzy nie zobaczy. Po drugie pamiątka z okazji chrztu świętego ma być czymś, co przypomni młodemu człowiekowi o tej podniosłej chwili. W przypadku pieniędzy nastolatek będzie raczej cieszył się z tego, co sobie za nie kupi, niż kojarzył je z tym konkretnym wydarzeniem.

Pamiątki na chrzest dla chłopca

Wśród najpopularniejszych pamiątek na chrzest dla chłopca znajdują się między innymi srebrne sztućce z grawerem (inicjał lub imię), medaliki z wizerunkami patronów i świętych, posrebrzane skarbonki z miejscem na zdjęcie (dziecka, rodziców, rodziców chrzestnych, dziadków) oraz symboliczne figurki oraz szkatułki.

Pamiątki na chrzest dla dziewczynki

Medaliki z wizerunkami świętych, zawsze modna biżuteria ze srebra i złota, platerowane figurki, pozytywki, ozdobne sztućce ze srebra, a także szkatułki – to z kolei pamiątkowe prezenty, które na chrzest często otrzymują dziewczynki.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że prezent na chrzest to tylko symboliczne upamiętnienie tego wspaniałego dnia. O pieniądzach dziecko szybko zapomni, podczas gdy złoty lub srebrny medalik albo zegarek mogą mu służyć jeszcze wiele lat później i zawsze przypomną mu o chrzcie świętym.