Pages, Numbers, Keynote. Odpowiedniki Worda, Excela i PowerPointa od Apple

mezczyzna-w-pracy

Od wielu lat na rynku pakietów biurowych dominuje MS Office. Słynny produkt Microsoftu jest używany przez setki milionów użytkowników na całym świecie, zarówno w celach biznesowych, jak też edukacyjnych czy domowych. Istnieje jednak wiele alternatywnych rozwiązań – jednym z nich jest iWork od firmy Apple. W niniejszym tekście przyjrzymy się programom dostępnym w tej cyfrowej usłudze, czyli aplikacji Pages, Numbers oraz Keynote.

iWork, czyli pakiet biurowy od Apple

iWork to pakiet aplikacji biurowych od firmy Apple, który miał swoją premierę w 2005 roku. Zbiór trzech programów oraz powiązanych z nimi usług był oczywiście odpowiedzią na słynny pakiet Office, czyli produkt największego rynkowego konkurenta – Microsoftu. iWork różni się jednak tym, że jest dedykowany dla urządzeń wyposażonych w system macOS oraz iOS, chociaż z pomocą chmury iCloud korzystanie z produktów giganta z Cupertino jest możliwe także na innych platformach, w tym na komputerach z oprogramowaniem Windows.

iWork jest ceniony ze względu na swoją świetną współpracę z ekosystemem Apple, nieskomplikowaną obsługę oraz szereg funkcji chmurowych (takich jak np. praca grupowa). To wszystko sprawia, że produkt sygnowany nadgryzionym jabłuszkiem stanowi ciekawą alternatywę dla programów Microsoft, które znajdziemy w klasycznych pakietach biurowych (np. Office 2019 w wersji na komputery Mac) czy też nowych usługach cyfrowych (np. Microsoft 365, czyli dawne Office 365).

Czym jest Pages?

Pages jest odpowiednikiem Worda – stanowi więc narzędzie do tworzenia oraz przetwarzania tekstów. Poza podstawowymi funkcjami, jakie możemy znać z innych dostępnych na rynku edytorów, Pages oferuje wiele gotowych szablonów zaprojektowanych przez firmę Apple. Przygotowane wzory pozwalają w bardzo szybki sposób opracowywać efektowne dokumenty, takie jak broszury, zaproszenia, CV, raporty czy też materiały na potrzeby edukacyjne.

Opcja przeglądarki mediów umożliwia użytkownikom sprawne dodawanie różnych zasobów, aby urozmaicić tworzone dokumenty – w tym celu wystarczy przeciągnąć interesujące nas zdjęcia, filmy czy nawet muzykę, a wskazane pliki automatycznie znajdą się w tekście. W programie znajdziemy wiele funkcji, które uprzyjemnią również klasyczną pracę nad samym tekstem. Jedną z takich opcji jest na przykład widok pełnoekranowy, który ukrywa pasek menu i paski narzędzi, pozwalając w pełni skupić się na polu roboczym.

Dodatkową zaletą Pages jest jego kompatybilność z dokumentami pochodzącymi z programu Microsoft Word. Pliki z takimi rozszerzeniami, jak DOC i Office Open XML, mogą być bez problemu otwierane oraz edytowane z pomocą apki od Apple. Wśród ciekawostek o programie należy również wymienić jego połączenie z usługą Apple Books, która pozwala na bezpośrednie opublikowanie swojej książki z Pages.

Do czego służy Numbers?

Numbers jest programem, który służy do tworzenia oraz obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Applowska wersja Excela nie znalazła się w pierwszym iWork – trafiła do pakietu biurowego dopiero po dwóch latach, wraz z wydaniem iWork ’08. Numbers pod kątem podstawowych możliwości bardzo przypomina wiele podobnych produktów z tego segmentu rynkowego – z pomocą programu można wygodnie organizować dane w tabelach, wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane działania na danych oraz przedstawiać wyniki swojej pracy w postaci przejrzystych wykresów.

Największa różnica pomiędzy Numbers a np. Excelem polega na wyglądzie interfejsu. W programie firmy Apple zaczynamy z całkowicie pustą kartą obszaru roboczego, a nie olbrzymią tabelą do wpisywania danych. Twórcy aplikacji chcieli sprawić, żeby korzystanie z niej było nie tylko proste, ale również mniej przytłaczające – z tego powodu w głównym menu znajdziemy tylko najpotrzebniejsze narzędzia, a bardziej zaawansowane opcje są ukryte w dodatkowych zakładkach.

Numbers, podobnie jak Pages, również oferuje szereg gotowych szablonów – zarówno na potrzeby prowadzenia finansów osobistych, jak również edukacji czy też użytku biznesowego. Dodatkową wygodę zapewnia możliwość współpracy w czasie rzeczywistym. Dzięki połączeniu z usługami sieciowymi nad jednym dokumentem może pracować jednocześnie nawet 50 osób.

Jakie możliwości oferuje Keynote?

Keynote stanowi narzędzie, które służy do tworzenia, edytowania i odtwarzania prezentacji. Był to pierwszy program z pakietu iWork.

Zgodnie z krążącą anegdotą, Keynote został opracowany specjalnie na potrzeby samego Steve’a Jobsa, który uważał konkurencyjny produkt, czyli słynny PowerPoint, za rozwiązanie o niewystarczających możliwościach – mówi nam specjalista reprezentujący firmę Klucz-System z Gorzowa, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania i systemów operacyjnych.

W rzeczywistości Keynote oraz Microsoft PowerPoint nie odbiegają od siebie pod względem dostępnych opcji. Głównym wyróżnikiem aplikacji od giganta z Cupertino jest możliwość integracji z pakietem iLife, umożliwiającym wygodne wykorzystywanie swoich cyfrowych zasobów w czasie tworzenia prezentacji. W programie znajdziemy też duży wybór gotowych szablonów, przejść oraz dodatkowych efektów, które pozwolą na urozmaicenie każdego dokumentu.

Dużą zaletą Keynote jest jego możliwość obsługi wielu popularnych formatów, w tym plików z rozszerzeniem .ppt, które pochodzą z programu Microsoft PowerPoint.