Oświetlenie w salonie

Salon to pomieszczenie, które może spełniać wiele funkcji. W zależności od jego metrażu, wspomnianych ról, ale i już zastosowanej aranżacji, w odmienny sposób będziemy wybierać lampy sufitowe do salonu. Co warto wiedzieć, przed ich zakupem?

„Waga” salonu

Nim zadecydujemy o tym, jakie lampy sufitowe do salonu zakupimy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie role spełnia to pomieszczenie w naszym domostwie. Czy jest pokojem reprezentacyjnym, gdzie witamy ważnych gości, także biznesowych i potrzeba estetyki, która wpisze się w ich gusta, a może salon to dla nas jednocześnie pokój dzienny z wydzielonym kącikiem do pracy i miejscem do spania? Rola determinuje rodzaj oświetlenia.

Mając odpowiedź na powyższe, można zastanowić się nad tym, jak powinny wyglądać lampy sufitowe do salonu. Powinny być na pierwszym miejscu funkcjonalne, bo to wciąż oświetlenie główne. Jeśli sufit jest kwadratowy lub prostokątny, salon urządzony bez podziału na poszczególne strefy, lampy sufitowe można umieszczać w centralnym punkcie. Jeśli jednak salon dzielimy na miejsce służące spoczynkowi nocnemu, ale i miejsce do pracy, w każdej strefie powinna zagościć lampa sufitowa, najlepiej zamontowana pośrodku wydzielonej części.

Obszerność i złożoność konstrukcji oraz źródła światła

Lampy sufitowe mogą przyjmować formę minimalistycznych konstrukcji. Innym zaś w gusta wpiszą się te na długich linkach, które będą przykuwać uwagę i zachęcać swoją barwą, rozłożystością czy unikalnym designem. Przede wszystkim jednak, pod względem wielkości czy złożoności konstrukcji, lampy tego typu muszą być dopasowane do metrażu pomieszczenia i jego wysokości.

Do tego dochodzi barwa i moc światła. W miejscu do pracy światło powinno być jasne, chłodne, o skupionej wiązce, by sprzyjać koncentracji. W strefie wypoczynkowej czy służącej nocnej regeneracji, światło ma sprzyjać wyciszeniu, musi być zatem stosunkowo subtelne. Salon reprezentacyjny z kolei, doskonale komponować się będzie ze światłem, które udekoruje wnętrze, dobrze je oświetli, a na równi postawiona zostanie funkcjonalność.

Trzymając się kilku prostych zasad i oceniając nie tylko własne gusta, ale przede wszystkim charakter tak specyficznego pomieszczenia, bez problemu można będzie dobrać lampy sufitowe do salonu.