Oświetlenie łazienki – zasady, porady, zalecenia

Nowoczesna łazienka wymaga kilku źródeł oświetlenia. Dzięki temu zyskuje ona nie tylko atrakcyjny wygląd, ale także pozwala nam efektywniej wykonywać codzienne czynności higieniczne i pielęgnacyjne. Doskonałym rozwiązaniem są estetyczne kinkiety szklane, które wpisują się w nowe trendy mody i nadadzą naszej łazience nowego blasku.

Jakie rodzaje oświetlenia wyróżniamy?

Kiedy planujemy łazienkę, dobrze jest uwzględnić kilka podstawowych punktów świetlnych, które zapewnią nam możliwość elastycznej aranżacji wnętrza. Możemy wyróżnić:

  • Oświetlenie podstawowe – Służy rozświetleniu wnętrza na tyle, abyśmy mogli się swobodnie poruszać po łazience. Najczęściej znajduje się na suficie i przybiera postać pojedynczego klosza lub listwy z punktami świetlnymi, ewentualnie jest montowane w równych odstępach na ścianach. Warto tutaj rozważyć regulowane natężenie światła.
  • Oświetlenie miejscowe – Najczęściej jest montowane nad lustrem lub przy umywalce. Ma nam pomóc w wykonywaniu podstawowych czynności, jak np. nakładanie makijażu.
  • Oświetlenie ozdobne – Jego rolą jest podkreślenie walorów estetycznych pomieszczenia, nietypowych koncepcji projektowych. Typowym rozwiązaniem tego typu są listwy lub taśmy Led, montowane za płytą kartonowo – gipsową, w szczelinie sufitowej lub fudze.

Gdzie warto umieścić oświetlenie w łazience?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby każda strefa naszej łazienki była dobrze oświetlona. To nie są już czasy, kiedy wystarczające było jednopunktowe oświetlenie padające z góry.

Często wybieranym rozwiązaniem są kinkiety szklane nad lustrem. Dokładne oświetlenie owalu twarzy jest kluczowe, jeśli chodzi o zabiegi makijażu dla kobiet albo golenia zarostu u mężczyzn. Pamiętajmy o tym, że przy lustrze najlepiej sprawdzają się klosze przezroczyste i światło, które nie przekłamuje barwy skóry. Zadbajmy także o solidną klasę wodoszczelności oświetlenia (minimum IP44). W ten sposób nie ryzykujemy zwarcia instalacji elektrycznej.

Z kolei do oświetlenia kabiny prysznicowej lepiej sprawdzi się oświetlenie miękkie, miejscowe. Tutaj możemy rozważyć proste kinkiety ze szkła mlecznego lub matowego. Z kolei w okolicach wanny oraz wykutych w ścianach wnęk często wybiera się modne taśmy Led, które okrywają łazienkę aurą tajemniczości, ale są także okazją do podkreślenia jej walorów architektonicznych.

Jaki styl oświetlenia wybrać do łazienki?

W zależności od stylu, jaki chcemy nadać swoim wnętrzom, możemy zdecydować się na inne modele oświetlenia. Kinkiety szklane to doskonałe rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych lub w stylu glamour. Tam, gdzie duży nacisk kładziemy na uniwersalność, wybierzmy kinkiety o prostych, geometrycznych kształtach. Jeżeli jednak chcemy, aby nasza łazienka stała się czymś więcej, niż tylko miejscem do załatwiania codziennych czynności, aby emanowała stylem, który nas wyraża, możemy wybrać kinkiety bogato zdobione, np. w kształcie utrwalonych kryształów lub sopli lodu.

Projektując wymarzoną łazienkę musimy szczególnie zadbać o oświetlenie. Nie oznacza to jedynie jego funkcjonalności. Przede wszystkim system oświetlenia musi współtworzyć estetyczne, stylowe wnętrze, które spójnie komponuje się z pozostałą częścią mieszkania.