Opryszczka, to przykra dolegliwość nie tylko szpecąca usta, ale również bolesna. Najczęściej pojawia się w momencie osłabienia organizmu szczególnie w okresach jesienno – zimowych, ale również w sytuacjach stresowych czy niekorzystnej aury (przy ostrym słońcu lub silnym wietrze).
W jaki sposób powstaje opryszczka?
Opryszczka przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z płynem surowiczym, pojawiającym się w powstałych pęcherzykach opryszczki. Nie należy korzystać wówczas z taka osobą ze wspólnych sztućców, kubków czy talerzy. Należy również wstrzymać się z okazywaniem czułości – nie całować osób, które w danym momencie cierpią na opryszczkę. Jeśli raz zakazimy się opryszczką, wirus pozostaje w naszym organizmie już na całe życie. Najczęściej występuje w uśpieniu, natomiast osłabienie organizmu, stres, choroby, zmęczenie, mogą go uaktywnić i wówczas dopada nas brzydki wykwit na skórze.
Jak wygląda opryszczka i gdzie się pojawia?
Opryszczka najczęściej pojawia się na ustach lub w okolicach ust – na brodzie, nosie, dziurkach nosowych lub policzkach. Wywołuje ją wirus opryszczki Herpes simplex typu 1. Natomiast wirus Herpes simplex typu 2 wywołuje opryszczkę genitaliów.
Opryszczka pojawia się nagle w postaci lekkiego zaczerwienienia, uczucia swędzenia, pieczenia i lekkiego napięcia skóry. Następnie pojawiają się małe pęcherzyki, skupione w jednym miejscu wypełnione płynem surowiczym. Pęcherzyki po kilku dniach zaczynają pękać uwalniając płyn surowiczy. Ta część skóry jest wówczas bolesna i nieestetyczna. Po około tygodniu od momentu powstania opryszczki, zainfekowane miejsce zaczyna wysychać i goić się. Pojawia się strupek, którego nie należy samemu odrywać, aby nie doprowadzić do powstania blizny lub do kolejnego zakażenia bakteryjnego.
Jak leczyć opryszczkę?
Leczenie polega na łagodzeniu objawów i maskowaniu zainfekowanej skóry. Są to kremy lub maści, które łagodzą ból i przyśpieszają leczenie tego typu infekcji skórnej. Nie należy używać tych preparatów cały czas, aby dać szansę opryszczce na wysuszenie i utworzenie strupka. W aptekach dostępne są również preparaty przeciwwirusowe, które przez pewien czas mogą uodpornić organizm na opryszczkę jak Neosine, Groplinosin czy Isoprinosine.