Opony całoroczne – czym różnią się od opon sezonowych?

Opony całoroczne – czym różnią się od opon sezonowych?

Opony całoroczne istnieją od… początku historii motoryzacji. Choć trudno to sobie wyobrazić, nie są wynalazkiem ostatnich lat, a mimo to, nadal cieszą się ogromną popularnością. Korzystają z nich kierowcy, którzy z różnych powodów nie chcą bądź nie mogą wymieniać ogumienia. W wielu przypadkach opony całoroczne są wręcz zalecane. Czym różnią się opony całoroczne od sezonowych?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Czym charakteryzują się opony całoroczne?

 • Kto powinien korzystać z opon całorocznych?

 • Jakie symbole świadczą o tym, że są to opony całoroczne?

SPIS TREŚCI

 • Opony całoroczne – co powinieneś o nich wiedzieć?

 • Dla kogo opony całoroczne?

 • Jak rozpoznać opony całoroczne?

Opony całoroczne – co powinieneś o nich wiedzieć?

Opony całoroczne są pewnym kompromisem pomiędzy ogumieniem letnim i zimowym. Innymi słowy, producenci starali się osiągnąć efekt zbliżony do cech opon sezonowych, uwzględniając warunki, jakie panują na drogach w czasie zimy i lata.

Jest to zadanie dość karkołomne, chociażby z uwagi, na zachowanie mieszanki kauczukowej. Zatem kluczem do sukcesu było znalezienie odpowiednich proporcji kauczuku i dodatków.

Cechy opon całorocznych 

Opony całoroczne zaprezentowane na stronie https://noweopony.pl/opony/caloroczne są twardsze od ich odpowiedniczek przeznaczonych do jazdy zimą i bardziej miękkie od opon letnich.

Dzięki temu ogumienie jest w stanie dostosować się do nawierzchni drogi, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Inną, istotną różnicą jest profil bieżnika. Opona całoroczna jest głębiej wyrzeźbiona. Ma to ułatwić poruszanie się po lodzie i śniegu. Jednocześnie na powierzchni opony daje się zauważyć liczne rowki odprowadzające wodę.

Dla kogo opony całoroczne? H3

Opony całoroczne przeznaczone są głównie dla kierowców z małym stażem, a także osób nieodznaczających się nadmiernym temperamentem za kółkiem.

Tego typu ogumienie sprawdzi się w warunkach miejskich, gdzie z oczywistych powodów nie da się rozwijać prędkości uznanej za ekstremalne.

Brak konieczności wymiany jest dodatkową zaletą dla wszystkich, którzy nie posiadają własnego garażu lub innego miejsca pozwalającego przechować opony sezonowe.

Jak rozpoznać opony całoroczne? H2

O tym, że możemy mieć do czynienia z oponami całorocznymi, świadczą dwa symbole:

 1. M+S;

 2. 3PMSF.

Pierwszy symbol informuje, że opona sprawdzi się w warunkach zmiennych, w błocie lub na śniegu. Drugi odnosi się wybitnie do tego, co czeka kierowcę zimą.

Dodatkowo producenci stosują też oznaczenia:

 • 4 all season;

 • 4Seasons;

 • All season.

Niestety, nie ma wyraźnego obowiązku znakowania opon całorocznych, dlatego trzeba się zdać na doświadczenie oraz skorzystać z porad wulkanizatora. Przynajmniej podczas pierwszego zakupu kompletu opon całorocznych. Potem będzie już tylko lepiej.