Odżywki potreningowe. Co należy o nich wiedzieć?

Okres następujący bezpośrednio po treningu to czas, kiedy nasz organizm najbardziej wydajnie wykorzystuje dostarczone mu składniki odżywcze. W terminologii sportowej nosi on nazwę okna treningowego i trwa od 2 do 3 godzin, przy czym najlepsze efekty daje wykorzystanie pierwszej godziny. By mięśnie mogły dobrze zregenerować się po wysiłku oraz otrzymać wszystkie niezbędne substancje, najlepiej jest spożyć od 30 do 50 gramów węglowodanów, a po około 20 minutach – 30 gramów białka. Dobrym pomysłem okaże się też wspomożenie odpowiednimi odżywkami. Jakie ich rodzaje są dostępne w sklepach dla sportowców?

  1. Odżywki potreningowe – białko
  2. Suplementy potreningowe – kreatyna
  3. Odżywki potreningowe – BCAA

Odżywki potreningowe – białko

Białko to z całą pewnością najważniejszy ze składników biorących udział w budowie tkanki mięśniowej. Bogate w białko pożywienie dostarcza organizmowi aminokwasów, których ten potrzebuje do regeneracji mięśni po treningu oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się zaburzeń hormonalnych. Problem jednak w tym, że w przypadku bardzo intensywnych treningów wraz jedzeniem trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość białka. W takich sytuacjach należy sięgnąć po odżywki potreningowe zawierające ten składnik. Większość z nich produkowana jest na bazie serwatki, a więc surowca stanowiącego produkt uboczny przemysłu mleczarskiego – a zwłaszcza serowarskiego.

Suplementy potreningowe – kreatyna

Liczne suplementy potreningowe zawierają kreatynę – substancję w naturalny sposób znajdującą się w ludzkich mięśniach. Jej zwykłe wysycenie oscyluje wokół poziomu 70 procent. W przypadku wyczynowych sportowców powinno być jednak większe i czasami wynosić nawet około 100 procent. Dlatego warto sięgnąć po zawierające ten związek odżywki. Wbrew obawom niektórych, zażywanie kreatyny jest w stu procentach bezpieczne. Najlepszym sposobem jej dostarczenia jest spożywanie monohydratu, który jest nie tylko tańszy niż inne formy kreatyny, ale ma też okazuje się znacznie skuteczniejszy od swoich konkurentów.

Odżywki potreningowe – BCAA

Kolejny popularny składnik odżywek i suplementów przeznaczonych do przyjmowania po zakończeniu treningu to BCAA. Pod tą enigmatycznie dla niektórych brzmiącą nazwą kryją się aminokwasy rozgałęzione. W przeciwieństwie do zwykłego białka nie obciążają one układu trawiennego, dzięki czemu mogą być stosowane także podczas wysiłku – na przykład w czasie biegów długodystansowych lub długiej jazdy rowerem. W normalnych warunkach warto zaś połączyć z je węglowodanami.