Odzież robocza koniecznie funkcjonalna i wygodna. Jak ją prawidłowo wybrać?

Przy pracach remontowych, budowlanych czy też nawet wykończeniowych na pewno przydaje się odzież robocza, która będzie wygodna, mocna oraz będzie posiadała wiele kieszeni, które zdecydowanie ułatwią dostęp do narzędzi pracy. Po stronie pracodawcy leży zapewnieniem swoim pracownikom odzieży roboczej. Wszystko jest zapisane w przepisach BHP.

Jednak i osoby prywatne i firmy, które rozpoczynają pracę na własną rękę dokonać muszą wyboru przemyślanego. Jeśli chodzi o odzież roboczą asortyment jest naprawdę szeroki. Wybór jednak powinien być skoncentrowany na dokładnie trzech aspektach. Chodzi o normy, funkcjonalność oraz wygodę.

Odzież robocza i normy z nią związane

Odzież, która jest noszona przez pracowników dzieli się na odzież ochronną oraz na odzież roboczą. Co ciekawe odzież robocza nie wymaga certyfikowania. Z kolei odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty, które są zgodne z normami BHP, które potwierdzają ochronę przez niebezpieczeństwem konkretnym. Ryzykiem jest na pewno niska czy też wysoka temperatura. Do tego dochodzą substancje żrące, ogień, wilgoć, hałas, gazy, opary czy też również obsługa co po niektórych mechanicznych sprzętów. Gdy zatem mamy narysowany symbol parasola, to możemy mieć pewność, że model ten zapewnia przed deszczem stosowną ochronę. Poza tym na metce określony powinien być poziom przenikania przez materiał wody.

Oba te rodzaje w praktyce są bardzo często mylone. Zadaniem roboczej odzieży jest także ochrona ubrania noszonego przez rozerwaniem, zabrudzeniem ja i także jest przeznaczona dla każdego. Z kolei ochronna odzież jest specjalnego przeznaczenia oraz certyfikowania. Na rynku jednak można spotkać połączenie obu walorów, a zatem wzmacniają roboczą odzież, w której zabezpieczenia są na wysokości partii ciała poszczególnych. Chodzi szczególnie o takie, które podczas pracy są najbardziej narażone.

Ochrona podczas pracy oraz funkcja promocyjna

Robocze ubrania to wszystko to, co ma pracowników chronić podczas pracy. Jednocześnie jednak ma także pełnić reklamową czy też promocyjną funkcję. Świetnym przykładem jest roboczy kombinezon z logotypem firmy czy też fartuchy dla pracowników służby zdrowia. Do odzieży roboczej standardowo zaliczane są koszule, koszulki, spodnie, bluzy, spodenki, ogrodniczki, płaszcze, kombinezony, kamizelki ostrzegawcze, obuwie czy też także nakrycia głowy. Ubrania bez dwóch zdań muszą być wytrzymałe. Są dlatego wykonywane z materiałów trwałych, które gwarantują użycie wielokrotne, ja na przykład wszelkie materiały z czystej bawełny czy też mieszanki włókien poliestrowych ze sztucznymi tworzywami. Jeżeli chcesz sprawdzić asortyment tego rodzaju odzieży, wejdź na stronę sklepu bhpnawigator.com.pl gdzie znajdziesz właśnie szeroko pojętą odzież roboczą i ochronną.

Odzież robocza funkcjonalna dla każdego

Na pewno bardzo ważna jest kwestia funkcjonalności. W takim przypadku najlepsza jest odzież robocza uniwersalna. W niej przegródki oraz kieszenie są świetnie zaplanowane, aby ułatwić maksymalnie wszystkim pracę. Kieszenie muszą być odpowiedniej wielkości. Do tego muszą być umieszczone w miejscach dogodnych. Idealnie gdy są otwarte. To na pewno ułatwi dostęp do miarki czy też gwoździ. Oczywiście kieszenie zamykane na zamek przydadzą się na schowanie telefonu komórkowego czy też instrukcji potrzebnych na czas pracy. Robocza odzież także powinna być wyposażone w uchwyty jak i także zawieszki. Dzięki temu bez problemu przyczepimy takie narzędzia pracy jak na przykład młotek. Właśnie dzięki temu roboczy pas nie będzie nam potrzebny.

Postawmy na wygodę

Praca na kolanach przez osiem czy też dziesięć godzin codziennie jest naprawdę niewygodna. W związku z tym spodnie robocze będą pracę jeszcze bardzie komplikowały. Mogą uwierać, wpijać się czy też przecierać się na kolanach. Parametry ochronne są także zmniejszone gdy odzież jest zbyt luźna. Przed zakupem powinniśmy przymierzyć kilka par spodni roboczych, aby wybierać dopasowane idealnie materiałem jak i także rozmiarem. Powinniśmy się także upewnić, że w miejscach, które są narażone na uszkodzenia są wzmocnione dodatkowo czy też mają szew podwójny.