
Alkohol zawiera substancje szkodliwe dla człowieka. Z małą jego ilością organizm sobie poradzi sam i wydali toksyny. W przypadku wypicia dużej ilości dochodzi do zatrucia i konieczna jest detoksykacja. Powinna być ona przeprowadzona pod nadzorem lekarza.
Skutki picia nadmiernej ilości alkoholu
Ciąg alkoholowy, czyli długotrwałe picie alkoholu, powoduje degradację organizmu. Alkoholik uzależniony jest fizycznie i psychicznie. Uszkodzeniu ulega funkcjonowanie niektórych narządów, przede wszystkim wątroby, nerek, mózgu. Zaburzeniu ulega także działanie układu sercowo- krwionośnego, nerwowego. W trakcie ciągu alkoholowego uzależnionemu, poza stanem permanentnej nietrzeźwości, towarzyszy brak łaknienia, organizm ulega odwodnieniu. Pojawia się drżenie rąk, zmienne nastroje. Jego myśli koncentrują się wyłącznie wokół picia.
Przerwanie ciągu alkoholowego
Detoksykacja to pierwszy etap leczenia choroby alkoholowej. Nagłe odstawienie alkoholu może spowodować wystąpienie Alkoholowego Zespołu Abstynenckiego. Organizm odczuwa fizyczny i psychiczny brak alkoholu, który może objawiać się:
- bólami mięśni,
- wymiotami i biegunką,
- padaczką alkoholową,
- omamami,
- napadami agresji,
- rozdrażnieniem,
- wzrostem ciśnienia,
- zaburzeniami pracy serca,
- paniką oraz lękiem.
Prawidłowo przeprowadzony detoks pozwala zmniejszyć te dotkliwe objawy i przejść przez ten etap w miarę łagodnie.
Jak przebiega odtrucie alkoholowe?
Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest zgłoszenie się alkoholika do ośrodka leczenia uzależnień. Na podstawie wywiadu i badania ogólnego, lekarz ocenia ogólny stan zdrowia oraz stopień uzależnienia. Może także zlecić wykonanie dodatkowego badania USG lub EKG. Kolejnym krokiem jest badanie przez lekarza psychiatrę. Ocenia on stan psychiczny pacjenta oraz możliwość wystąpienia stanów lękowych i omamów.
Właściwa detoksykacja polega na usunięciu toksyn z organizmu, dostarczeniu elektrolitów, witamin oraz podawaniu środków przeciwbólowych czy też uspokajających. Proces ten powinien przebiegać stopniowo, ponieważ pozwala to organizmowi powoli przyzwyczaić się do braku alkoholu. W zależności od predyspozycji indywidualnych i stopnia uzależnienia, odtrucie alkoholowe może trwać od 3 do 10 dni. Dopiero po jego pomyślnym zakończeniu możliwa jest dalsza terapia leczenia choroby alkoholowej.
Gdzie przeprowadzić odtrucie alkoholowe?
Odtruwanie alkoholowe to bardzo trudny etap leczenia choroby alkoholowej i bardzo dotkliwy dla pacjenta, dlatego najczęściej przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych lub w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień. Decydując się na odtrucie alkoholowe Kraków i inne większe miasta mogą okazać się dobrym wyborem, ze względu na możliwość przeprowadzenia detoksu w warunkach domowych. Takie rozwiązanie zapewnia spokój, komfort, a także dyskrecję. Należy jednak pamiętać, że detoks zawsze powinien odbywać się pod nadzorem lekarza, który monitoruje stan pacjenta i na bieżąco może korygować sposób leczenia w zależności od jego reakcji. Takie leczenie gwarantuje nie tylko powodzenie, ale zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo oraz łagodne przejście przez ten etap. Jest to także czas przygotowania osoby uzależnionej do dalszej terapii.
Odtrucie alkoholowe Kraków – leczenie domowe
Odtrucie alkoholowe można przeprowadzić w warunkach domowych. Zawsze odbywa się ono pod nadzorem lekarza, po dokonaniu diagnozy. Takie odtrucie przeprowadzane jest najczęściej w dwóch przypadkach:
- jednorazowe silne zatrucie alkoholem,
- przerwanie ciągu alkoholowego.
W pierwszym przypadku leczenie polega na uzupełnieniu magnezu, potasu, glukozy oraz witamin. Dodatkowo lekarz podaje środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne i uspokajające. Wszystkie leki podawane są w formie kroplówki, dzięki temu alkohol zostaje wypłukiwany stopniowo. Detoks trwa najczęściej jeden dzień.
W drugim przypadku odtruwanie alkoholowe jest znacznie trudniejsze i muszą być spełnione określone warunki. Lekarz podczas pierwszej wizyty ocenia stan pacjenta i ustala proces leczenia. Podczas detoksykacji niezbędna jest ścisła współpraca z rodziną. To ona musi dopilnować, by podczas detoksu pacjent nie miał dostępu do alkoholu. Do niej też należy stała obserwacja osoby uzależnionej i ewentualne informowanie lekarza o wszystkich zaburzeniach w przebiegu detoksu. Lekarz wizytuje pacjenta 1-2 razy dziennie, ocenia wtedy jego stan i postęp detoksu, a poza wizytami jest w stałym kontakcie telefonicznym z rodziną i pacjentem. Taki nadzór gwarantuje bezpieczny przebieg odtrucia przeprowadzanego w warunkach domowych.
Odtrucie alkoholowe przeprowadzane w domu zapewnia osobie uzależnionej nie tylko pełną anonimowość, ale także bezcenne wsparcie najbliższych, które dodaje sił do dalszej walki o życie w trzeźwości.