Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Odkurzacz jest bazowym urządzeniem do utrzymania porządku w domu, i ze względu na swoje cechy może ja ułatwiać albo wręcz przeciwnie – utrudniać, a dodatkowo irytować nas podczas jego użycia. Odkurzanie będzie bardzo szybkie i sprawne, gdy zakupimy właściwy dla nas odkurzacz, ale również denerwujące, gdy kabel będzie za krótki i co chwilę trzeba będzie przełączać gniazdka lub czekać aż dzieci się obudzą. Wypadająca końcówka, słaba moc ssania, spory hałas czy nieprzyjemny zapach po odkurzaniu, to nierzadkie problemy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wymiana worków – albo i nie dochodzi, jeżeli zdecydujesz się na odkurzacz bezrowkowy.

Porównanie odkurzaczy workowych i bezworkowych zaczniemy od przedstawienia sposobu działania obydwu typów odkurzaczy. W odkurzaczach workowych powietrze z zebranymi zanieczyszczeniami jest transportowane do wnętrza odkurzacza, gdzie przepływa przez tekstylny worek, który przepuszcza powietrze, a zatrzymuje kurz i śmieci. Po kilkukrotnym odkurzaniu jedyne co trzeba zrobić to zmienić worek na nowy.

Odkurzacz bezworkowy charakteryzuje się innym sposobem działania. Wykorzystuje on mechanizm cyklonowy, związany z grawitacja i siłą odśrodkową. Powietrze z węża wpada do pojemnika, gdzie jest wprawiane w ruch na kształt cyklonu. Dzięki temu zassane zanieczyszczenia spadają na dół cylindra, powietrze jest skutecznie oczyszczane i jako przefiltrowane wydalane z odkurzacza.

Zatem który odkurzacz wybrać? To wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli jesteś alergikiem i nie chcesz mieć absolutnie styczności z kurzem, lepiej wybrać odkurzacz workowy, gdzie worek przed wyjęciem z wnętrza odkurzacza może być szczelnie zamknięty i działa niczym oczyszczacz powietrza. W takim przypadku nie trzeba przesypywać zebranych zanieczyszczeń do kosza na śmieci, czemu to zawsze towarzyszy chmura unoszącego się pyłu i kurzu. Natomiast jeżeli nie chcesz być zmuszonym do pamiętania o regularnym kupowaniu worków i ich wymianie oraz ponoszeniu z tego tytułu dodatkowych kosztów, odkurzacz bezrowkowy będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem.