W wielu, zwłaszcza dużych przedsiębiorstwach, funkcjonują związki zawodowe. Ich głównym celem jest walka o zachowanie praw pracowniczych. Jako jednostki działające na terenie zakładu pracy, mogą wymagać także dodatkowej obsługi prawnej. Kto może jej udzielić i na czym polega tego rodzaju usługa?
Czym są związki zawodowe?
Związkiem zawodowym określa się organizację, która w danej firmie zrzesza pracowników – jest przy tym jednostką, do której można dołączyć dobrowolnie. Nawet, jeśli związek działa w ramach przedsiębiorstwa, żaden pracownik nie może zostać zmuszony do przystąpienia do niego! Jednocześnie, będąc pracodawcą, nie jesteś zobowiązany do powołania tego rodzaju instytucji w swojej firmie (nie możesz też zakazać jej funkcjonowania, gdy zostanie utworzona).
Zadaniem związku zawodowego jest występowanie w imieniu znajdujących się w nim pracowników – reprezentowanie ich przed pracodawcą. Członkowie związków powinni, przede wszystkim, kierować się dobrem tych osób i dążeniem do uzyskania jak najlepszych warunków pracy, w tym także udogodnień socjalnych oraz płacowych. To właśnie przedstawiciele związku zawodowego występują w ich imieniu by, na przykład, negocjować korzystniejsze warunki zatrudnienia.
Czym jest obsługa prawna związków zawodowych?
Obsługa prawna związków zawodowych polega na kompleksowym wsparciu związków zawodowych w kwestiach prawnych tak, by ich działania były zgodne z przepisami.
W tym obszarze działań, na przykład radcy prawnego, mieści się, między innymi, doradztwo w zakresie prawa pracy, reprezentacja związku przed sądem pracy, jak i pomoc w negocjacjach z pracodawcą.
Związek zawodowy, jako grupa osób zrzeszonych w celu ochrony praw pracowniczych, potrzebuje fachowej obsługi prawnej, świadczonej przez prawnika doświadczonego w dziedzinie, jaką jest prawo pracy. Mnogość przepisów wymaga bowiem stosownej wiedzy ze strony wspomnianego już radcy lub adwokata.
Jakie zadania pełni radca prawny w obsłudze prawnej związków zawodowych?
Radca prawny pracujący dla związku zawodowego jest nie tylko doradcą, ale i reprezentantem związku przed organami przedsiębiorstwa i państwowymi. Jego zadania, w ramach obsługi prawnej, mogą obejmować, na przykład:
- sporządzanie projektów umów,
- udzielanie bezpośrednich porad prawnych,
- uczestniczenie, w imieniu związku zawodowego, w negocjacjach z pracodawcą,
- reprezentowanie związku zawodowego przed organami administracyjnymi i sądowymi.
Ponadto, obsługa prawna związku zawodowego w przedsiębiorstwie, obejmować może takie działania, jak opracowywanie regulaminów, statutów czy też wszelkiego rodzaju planów i strategii. Potrzeba skorzystania z usług radcy prawnego czy też adwokata pojawia się również w momencie, gdy doszło do naruszenia praw pracowniczych i wymagane jest konkretne działanie prawne w tym zakresie. Wówczas prawnik obsługujący związek zawodowy może zająć się sporządzeniem pozwu, a następnie reprezentacją związku (lub pracownika) w sądzie – w roli pełnomocnika procesowego.
Kto prowadzi obsługę prawną związków zawodowych?
Na korzystanie z usług radcy prawnego (lub adwokata), który prowadziłby sprawy związku, decydują się najczęściej związki zawodowe o większej skali, zrzeszające przy tym sporą grupę członków.
Są to zatem podmioty, które dysponują odpowiednimi funduszami, aby pokryć koszty obsługi prawnej. Ostatecznie prawnik reprezentujący taką organizację poświęca sporo czasu na jej sprawy oraz musi wykazywać się specjalistyczną wiedzą z zakresu nie tylko prawa pracy, ale także prawa gospodarczego, administracyjnego czy cywilnego.
Podsumowując, obsługa prawna związków zawodowych to szereg działań, które radca prawny lub adwokat podejmują, aby formalnie wspierać związki zawodowe w ich walce o prawa pracownicze. Jest to złożony proces, który wymaga dużej wiedzy, doświadczenia, ale także cierpliwości i umiejętności negocjacji.