Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu
Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Jakie akcesoria i sprzęt koniecznie muszą znaleźć się w każdym samochodzie? Co jest niezbędne podczas podróży, aby uniknąć mandatu? Nie tylko szybka jazda, może być przyczyną mandatu. Poza stanem licznika, policja sprawdza również trzeźwość kierowcy oraz niezbędne wyposażenie naszego pojazdu. Warto zastanowić się, jaki sprzęt musi znaleźć się podczas podróży. Oto kilka praktycznych porad dotyczących wyposażenia.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w praktyce

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica

Prawo w Unii Europejskiej nie jest jednolite. Różni się ono w zależności od danego kraju. Kierowcy niestety zapominają o istotnym asortymencie, które jest podstawa wyposażenia samochodu. Brak jakiegokolwiek z elementów może nas kosztować niemałe pieniądze. Według polskiego prawa jednym z obowiązkowych elementów każdego samochodu jest gaśnica. Zgodnie z wymogami Ministerstwa Infrastruktury, gaśnica musi mieć odpowiednie wymiary. Nie może być ona lżejsza niż 1 kg i co rok powinna być poddana przeglądowi. Zaleca się kupno gaśnicy typu ABC, która skutecznie poradzi sobie z ogniem oraz stłumi większy płomień na ciałach stałych. Nie obciąży to naszego portfela, ponieważ koszt oscyluje między 30 a 80 zł. Kolejnym istotnym elementem, który należy do obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdów jest trójkąt ostrzegawczy. Posiada on odpowiedniej wielkości powierzchnię odblaskową, która widoczna jest z większej odległości. W przypadku awarii poza obszarem zabudowanym, należy go ustawić od 30 do 55 metrów od naszego pojazdu, aby dać innym kierującym pojazd czas na odpowiednią reakcję. Natomiast odległość na autostradzie powinna osiągać do 100 metrów. Ważne jest, aby używać trójkąta nie tylko w sytuacji uszkodzonego samochodu, ale także podczas holowania auta. Zamieszcza się go po lewej stronie pojazdu. Za brak takiego oznaczenia możemy dostać mandat nawet w wysokości 200 zł.

Kamizelka odblaskowa i apteczka

Podobnie jak w przypadku gaśnicy i trójkąta, przepisy w wielu krajach różnią się od siebie. Tak samo jest w przypadku kamizelki odblaskowej, której główną funkcją jest zabezpieczenie kierującego pojazdem w sytuacjach awaryjnych w sytuacji, gdy widoczność jest ograniczona. Warto również zastanowić się nad kupnem kompletu narzędzi czy koła zapasowego. Ich brak przyczynia się do wielu problemów podczas podróży. Niewielu kierowców używa kół dojazdowych, które umożliwiają dojazd do pobliskiego warsztatu samochodowego. Można uznać je za praktyczne, ponieważ nie zajmują dużo miejsca w bagażniku. Mimo, że posiadanie apteczki nie jest wymagane – warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw, który zawsze można przydać się podczas podroży. Jako podstawowy asortyment apteczki możemy uznać: plastry, bandaże, kompresy gazowe, środki dezynfekujące, ustnik do przeprowadzania sztucznego oddychania czy rękawiczki ochronne. Przy dłuższych podróżach warto zaopatrzyć się w dodatkowy kanister z benzyną. Mały dodatkowy pojemnik pomoże bez problemu dotrzeć do najbliższej stacji benzynowej.

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza