O czym nam mówi współczynnik przenikania ciepła U?

o-czym-nam-mowi-wspolczynnik-przenikania-ciepla-u

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z ważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas budowy domu oraz jego ocieplania. Zbyt wysoka wartość może skutkować sporymi stratami finansowymi oraz uciekaniem ciepła w budynku na zewnątrz. Przenikanie ciepła to problem szczególnie w zimie w regionach górskich oraz na działkach, które rzadko są ocieplane przez promienie słoneczne. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Ciepło, które pojawia się w budynku na skutek włączenia ogrzewania, może uciekać z niego przez ściany zewnętrzne, okna oraz drzwi. O tym, jak silne jest natężenie tego zjawiska, informuje współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U. Im jest wyższy, tym więcej energii cieplnej przenika przez przegrody budowlane. Na jego wartość wpływają m.in.:

  • grubość powłoki,
  • materiał, z jakiego została wykonana,

Ciepło ucieka nie tylko przez ściany. Ocieplanie dachu czy piwnicy może skutecznie wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła.

Jak wykorzystuje się dane dostarczane przez współczynnik?

Współczynnik przenikania ciepła jest szczególnie ważnym parametrem dla okien, ścian zewnętrznych i drzwi. Najbardziej problematyczne w procesie jego obliczania są pierwsze wymienione elementy. W ich przypadku najlepiej posługiwać się parametrami wskazanymi przez producenta. Na wartość współczynnika przenikania ciepła okien wpływa nie tylko rodzaj szkła, ilość szyb czy ich grubość, ale także framugi czy szczelność. W przypadku ścian, dachów czy podłóg sprawa wydaje się łatwiejsza. Do obliczenia można zwrócić się do firmy zewnętrznej albo spróbować zrobić to samodzielnie przy pomocy przyjętego przez normy wzoru.

Bardzo często współczynnik przenikania ciepła jest wysoki i niezbędne okazuje się zamontowanie wysokiej jakości izolacji. Wielu producentów płyt izolacyjnych termPIR – takich jak Gór-Stal oferuje szeroki wybór produktów tego typu. Wybierając model dla swojego budynku, trzeba pamiętać o:

  • obliczeniu współczynnika przenikania ciepła dla każdego materiału, który został użyty w konstrukcji,
  • ocieplaniu piwnicy, przez którą ciepło ucieka do gruntu,
  • ocieplaniu dachu, przez który ucieka najwięcej ciepła,
  • określeniu, które ściany są bardziej nasłonecznione.

Konieczne jest też sprawdzenie obecnie obowiązujących norm współczynnika przenikania ciepła. Jest on określany prawnie i co roku może ulegać drobnym zmianom.