Leasing pojazdów staje się coraz popularniejszą formą finansowania wśród firm. Pozwala korzystać z nowoczesnych samochodów bez konieczności ich natychmiastowego zakupu i oferuje elastyczne warunki. Co ważne, leasingowi mogą podlegać zarówno samochody nowe, jak i używane, co daje jeszcze więcej możliwości. Podpowiadamy, którą opcję wybrać.
Zamiast wydawać jednorazowo dużą sumę na zakup auta, leasing pozwala na rozłożenie kosztów w czasie w formie wygodnych rat, jednocześnie dając możliwość wyboru, czy po zakończeniu umowy wykupić pojazd, czy zwrócić go i wybrać nowy.
Na czym polega leasing samochodu?
Leasing samochodu jest formą finansowania, która polega na tym, że leasingodawca udostępnia samochód leasingobiorcy na określony czas w zamian za regularnie opłacane raty. Typowe dla leasingu jest to, że leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu, ale ma prawo do jego użytkowania zgodnie z warunkami umowy.
Leasing najczęściej występuje w dwóch formach. W leasingu operacyjnym leasingobiorca użytkuje pojazd, a po zakończeniu umowy leasingu może go zwrócić lub wykupić na korzystnych warunkach. Z kolei w leasingu finansowym samochód po zakończeniu umowy staje się własnością leasingobiorcy automatycznie po dokonaniu ostatniej płatności.
Nowe auto w leasingu
Leasing nowego auta daje dużą swobodę w kwestii wyboru marki i modelu. Czas trwania umowy może wynosić nawet 7 lat, a wysokość wpłaty początkowej już 0% przy spełnieniu określonych warunków. Przy zawieraniu umowy ustalana jest również opcja wykupu auta po zakończeniu leasingu, czyli kwota, którą trzeba zapłacić, aby zatrzymać samochód. Miesięczne raty są obliczane na podstawie ceny auta, okresu leasingu, wysokości wpłaty własnej oraz przewidywanej wartości samochodu po zakończeniu leasingu.
Nowe samochody polecane są zwłaszcza dla tych firm, które planują je intensywnie eksploatować, więc potrzebują niezawodnego pojazdu o doskonałym stanie technicznym. Ponadto modele prosto z salonu budują prestiżowy wizerunek przedsiębiorstwa, a do tego są wyposażone w najbardziej zaawansowane technologie bezpieczeństwa.
Używane auto w leasingu
Leasing używanego auta działa podobnie do leasingu nowego pojazdu, ale różni się kilkoma istotnymi szczegółami. Używane samochody mogą być korzystnym wyborem dla firm, które chcą zminimalizować koszty. Ważne jest, aby auto spełniało określone wymogi firmy leasingowej, takie jak maksymalny wiek i stan techniczny. Zazwyczaj suma wieku pojazdu i okresu leasingu nie może przekraczać 10 lat. W zależności od polityki firmy leasingowej, może być też wymagany przegląd techniczny auta przed podpisaniem umowy.
Warunki leasingu używanego auta są podobne do leasingu nowego pojazdu, z tym że raty leasingowe są mniejsze ze względu na niższą wartość auta. Podobnie kwota wykupu samochodu po zakończeniu umowy będzie na bardziej przystępnym poziomie. Różnicę na korzyść samochodu używanego można odczuć także na kosztach ubezpieczenia. Dzięki leasingowi auta z drugiej ręki możesz pozwolić sobie na samochód wyższej klasy, który byłby zbyt kosztowny jako nowy. To szansa na korzystanie z luksusowych lub lepiej wyposażonych pojazdów za niższą cenę.
Podsumowanie
Leasing dla firm przynosi wiele korzyści bez względu na to, czy dotyczy samochodu nowego, czy używanego. Jeśli zależy Ci na najnowocześniejszym wyposażeniu i niezawodności podczas intensywnej eksploatacji, leasing nowego auta będzie korzystniejszy. Jeśli jednak Twoim priorytetem są niższe koszty, leasing samochodu używanego będzie lepszym wyborem.