Nowoczesny druk wizytówek a ich historia

Wizytówki mają długą tradycję i podlegają wymaganiom formalnym. Nowoczesne możliwości oferowane przez drukarnie zwiększają możliwość stworzenia wizytówki idealnie dopasowanej do właściciela, a przy tym wyróżniającej się wśród innych.

Od papieru czerpanego do lakierów UF

Pierwsze wizytówki pojawiły się w Chinach. Były tworzone ręcznie i był to proces czasochłonny. Posiadanie wizytówki było w Chinach nie tyle modne, ile obowiązkowe, każdy bowiem urzędnik państwowy musiał mieć własną wizytówkę przygotowaną na specjalnym papierze czerpanym. Do Europy wizytówki przywędrowały wraz z Marco Polo w formie biletów wizytowych na jedwabiu i papierze ryżowym. Były one szczególnie popularne we Francji. Uległy też francuskim modyfikacjom; od prostego kartonika ze starannie wykaligrafowanymi danymi po bogato zdobione ornamentami formy. Pierwsza drukowana wizytówka prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku i została znaleziona na terenie Niemiec. Ze względu na możliwości, jakie daje druk wizytówek, dziś właściwie już nie wykonuje się ich ręcznie. Dzisiejsze możliwości techniczne rozwinęły się w takim stopniu, że współcześnie istnieje możliwość pokrycia wizytówki lakierem UV.

Druk wizytówek, a ich rodzaje

Ze względu na swoje przeznaczenie wizytówki można podzielić na: służbowe, osobiste, rodzinne i kombinowane (osobisto-służbowe). Wygląd wizytówki będzie w dużej mierze zależał od jej przeznaczenia, a także od branży, w której pracuje właściciel wizytówki oraz od prywatnych upodobań. Wizytówki z przeznaczeniem służbowym powinny być elegantsze, stonowane i nienachalne estetycznie, chyba że branża pozwala na większą swobodę. Obecnie istnieje możliwość wyboru rozmaitych wymiarów, począwszy od niewielkiej wizytówki 82 mm x 52 mm po większe formaty typu 91 mm x 55 mm. Wybór formatu będzie zależny od ilości treści zamieszczonej na wizytówce oraz jej ogólnej estetyki. Jest możliwość zadruku jednostronnego lub dwustronnego, a także druku wizytówek składanych.

Uszlachetnienie wizytówki

Na ogólny odbiór wizytówki ma również wpływ papier, każda bowiem wizytówka jest trzymana przez moment przez odbiorcę i oglądana uważnie z bliska. Można wybrać papier barwiony, kredowy, ekologiczny albo taki z serii Munken, matowy albo błyszczący, grubszy, albo cieńszy. Istnieje też wiele sposobów na uszlachetnienie wizytówek, np. pokrycie wizytówki folią błyszczącą, satynową, matową albo wykorzystanie możliwości złotego nadruku. Pokrycie wizytówki folią pozytywnie wpłynie na jej trwałość i odporność. Wizytówkę można pokryć również lakierem offsetowym albo lakierem UV.