Nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie prawa – pozew o rozwód online.

Nowe technologie coraz śmielej wkraczają w każdą praktycznie dziedzinę życia. Coraz więcej spraw można załatwić przez internet, także tych urzędowych. Również sądownictwo nie pozostaje w tyle. Jakie sprawy prawne można dziś w ten sposób uregulować? Czy możliwy jest np. rozwód przez internet?

Technologia IT wkracza do sądu

Sądownictwo modernizuje się i sięga po najnowsze zdobycze technologiczne. Już w 2010 r. rozpoczął działanie e-sąd. Rozstrzyga on w elektronicznym postępowaniu upominawczym proste sprawy, które dotyczą niektórych roszczeń pieniężnych. Sprawy nie powinny mieć skomplikowanego stanu faktycznego, tak aby nie trzeba przeprowadzać postępowania dowodowego. Są to przede wszystkim sprawy o zapłatę, a podstawą są rachunki i faktury.

Pozew oraz wszelkie inne pisma powoda do e-sądu muszą być składane w sposób elektroniczny. Złożone w innej formie nie będą mieć skutków prawnych. Co ważne, e-sąd rozstrzyga sprawy z całej Polski, bez względu na miejsce zamieszkania dłużnika.

Kolejnym przykładem wkraczania nowoczesności do sądów mogą być sale przesłuchań i rozpraw Sądu Rejonowego w Warszawie. Zostały one wyposażone w nowoczesny system wideokonferencyjny Netia Video Anywhere. Dzięki temu systemowi świadkowie mogą być przesłuchiwani bez kontaktu z oskarżonymi. Ma to szczególne znaczenie, gdy świadkami są dzieci. Komplet urządzeń do sali przesłuchań znajduje się na specjalnym wózku, dzięki czemu można go bezproblemowo przemieszczać. Natomiast w sali rozpraw znajduje się monitor, głośniki i mikrofony, które umożliwiają bezpośrednią komunikację z salą przesłuchań.

Rozwód internetowy jeszcze nie tak szybko

W niektórych krajach, np. w Australii już jest możliwy rozwód przez internet. Jest to proste i tanie rozwiązanie. Oczywiście uzyskanie takiego rozwodu jest obwarowane stosownymi przepisami. Wbrew obawom, wprowadzenie takiej możliwości, wcale nie zwiększyło liczby rozwiązywanych małżeństw.

Polskie prawo na razie nie przewiduje możliwości wzięcia rozwodu przez internet. Nie ma też możliwości złożenia pozwu rozwodowego w formie elektronicznej. Jednak dzięki internetowi można zdecydowanie uprościć i przyspieszyć procedurę rozwodową.

Jest to możliwe dzięki usłudze nazywanej erozwód. Nowoczesne, kompleksowe podejście pozwala tu uwzględnić wszystkie prawne możliwości. Wypełnienie specjalnego formularza oraz konsultacja telefoniczna umożliwia przygotowanie indywidualnego pozwu rozwodowego, który należy wydrukować, podpisać i złożyć w sądzie. Taka usługę świadczy między innymi slmadwokaci.pl Oprócz pozwu zostanie też ustalony właściwy sąd oraz niezbędne załączniki. Zawsze też można liczyć na pomoc pełnomocnika procesowego.