Niezwykłe atrakcje w niezwykłym miejscu – czyli co zobaczyć w Karkonoszach

Każda podróż powinna rozpocząć się od znalezienia atrakcji, które warto zobaczyć będąc na miejscu planowanej wyprawy. Dlatego też przygotowaliśmy mini poradnik-przewodnik po atrakcjach Karkonoszy. Koniecznie sprawdź proponowane przez nas miejsca i ciesz się z doskonale zaplanowanego urlopu w górach.

Pierwszym etapem takiego planowania powinien być oczywiście wybór miejsca noclegowego, niezależnie od tego, w którym rejonie Karkonoszy wybierzesz swoją bazę wypadową, to nie musisz się martwić o dotarcie do poszczególnych atrakcji. Większość z nich można odwiedzić na piechotę lub po krótkiej przejażdżce samochodem. Najpopularniejszymi miejscowościami po Polskiej stronie gór jest Karpacz oraz Szklarska Poręba.

Zwiedzanie czas zacząć

Pierwszą atrakcją, którą polecamy jest oczywiście Śnieżka – jest to najwyższy szczyt Karkonoszy. Z jej wierzchołka możesz zobaczyć zapierające dech w piersi widoki, zwłaszcza jeśli dopisze pogoda – widoczność będzie w ten czas sięgać wielu kilometrów. Najlepszymi miesiącami wyprawy na Śnieżkę są ciepłe miesiące, w zimę panują na niej dość srogie warunki atmosferyczne – tylko zaprawieni i dobrze przygotowani (zarówno fizycznie, jak i sprzętowo) piechurzy powinni decydować się na wejście w czasie mrozów i opadów śniegu. Na szczyt dostaniesz się na dwa sposoby – pierwszym z nich jest wyciąg krzesełkowy z Karpacza, który zatrzymuje się niemal pod samym szczytem. Alternatywą jest wejście na górę od początku na piechotę – na samą górę prowadzi utwardzony szlak. Pamiętaj jednak, że taka wyprawa zajmuje dość dużo czasu i może być bardzo męcząca dla niektórych osób.

Sky Walk Czechy

Jeśli jedziesz z rodziną na weekendowy wypad, to musisz wręcz zobaczyć to miejsce. Znajduje się po drugiej stronie Karkonoszy – u naszych przyjaciół Czechów. Oferują oni wejście na drewnianą wieżę widokową – nie byle jaką, bo sięgającą wysoko ponad czubki drzew! Prowadzi na nią drewniana kładka z elementami ścieżki edukacyjnej dla dzieci. Cała konstrukcja robi ogromne wrażenie, a widoki z jej szczytu nie można porównać do niczego innego. Dodatkową atrakcją przeznaczoną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest bezpieczna zjeżdżalnia rurowa z jej szczytu! Jeśli zdecydujesz się odwiedzić tę atrakcję – znajduje się ona w miejscowości Jańskie Łaźnie, z pewnością trafisz!

Karkonoskie schroniska

Będąc w Karkonoszach koniecznie odwiedź górskie schroniska – a zwłaszcza schronisko Samotnia. Leży ono przy Małym Stawie w niedalekiej odległości od Śnieżki. Jest to świetna baza wypadowa, aby odpocząć po wchodzeniu pod górę lub aby zrobić sobie przerwę przed powrotem do Karpacza. Samotnia to schronisko z tradycją – za jej początek działalności przyjmuje się rok 1670, a w obecnej formie działa od 1934 roku. Znajdziesz w niej miejsca noclegowe oraz restauracje z pysznym jedzeniem, które zregeneruje twoje siły w mig.

Karkonoskie wodospady

Jeśli uwielbiasz naturę, to z pewnością zainteresują cię wodospady – najbardziej znanym wśród Karkonoskich wodospadów jest Kamieńczyk. Dostać się do niego można na piechotę – zajmie to około 2ch godzin idąc od strony Szklarskiej Poręby. Na miejscu ujrzysz głęboki na 30 metrów wąwóz z pionowymi skalnymi ścianami. Po wniesieniu niewielkiej opłaty zejdziesz w dół po stalowych schodach i przejdziesz około 100 metrów do celu swojej podróży. Kamieńczyk składa się z 3 kaskad, których łączna wysokość wynosi 27 metrów. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zejść do kanionu – zawsze możesz podziwiać go z góry, z pewnością zrobi na tobie wrażenie. Obok Kamieńczyka znajduje się schronisko o tej samej nazwie – w sam raz, aby napić się zimnego napoju i odpocząć po trudach wchodzenia górskim szlakiem.

To tylko przykładowe miejsca do odwiedzenia podczas wyprawy w Karkonosze. Jeśli planujesz dłuższy pobyt – kup dokładną mapę i zaznacz miejsca, które chciałbyś odwiedzić. Pamiętaj również o odpowiednim zaplanowaniu czasu, tak aby nie zaskoczyła cię noc w górach.