Statystyki pokazują, że brodawki płciowe należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Chociaż o higienie stosunków seksualnych i ochronie przed chorobami intymnymi mówi się coraz więcej, to nadal wiele osób zauważając u siebie objawy dolegliwości wenerycznych, wstydzi się iść do lekarza. Tymczasem wczesne rozpoznanie brodawki narządów płciowych można skutecznie leczyć w mało inwazyjny sposób. Co więcej, kuracja przeprowadzona może być nie tylko w gabinecie ginekologa, ale i klinikach medycyny estetycznej. Pacjentom proponuje się innowacyjną i niezwykle efektowną laseroterapię. Jak leczy się brodawki narządów płciowych laserem?
Przyczyny brodawek wirusowych narządów płciowych
Brodawki narządów płciowych wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia nim dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą zajętą przez wirus. Do zarażenia kłykcinami kolczastymi może więc dojść nie tylko w wyniku kontaktów dopochwowych, ale i analnych, orogenitalnych i oroanalnych. Wirus może zostać przeniesiony na rękach. Jego rozwojowi sprzyja ciepło i wilgoć. Czynniki te sprawiają, że brodawki płciowe szybko rosną i stają się coraz większe.
Kłykciny kończyste: objawy
Brodawki wirusowe przyjmują postać niewielkich grudek, które występują pojedynczo lub zlewają się. Najczęściej zmiany przybierają kolor jasnoróżowy, rzadziej brunatny. Nieleczone brodawki narządów płciowych przybierają postać kalafiorowatych tworów, które zaczynają obejmować coraz większą powierzchnię skóry.
U kobiet kłykciny kończyste występują zazwyczaj na wargach sromowych. W pochwie, szyjce macicy, okolicy okołoodbytniczej. Natomiast u mężczyzn zmiany pojawiają się na trzonie prącia, napletku żołędzi, okolicy okołoodbytniczej. Jeśli do zakażenia dojdzie przez stosunek oralny, to kłykcina występuje w obrębie jamy ustnej i gardła.
Laserowe usuwanie brodawek narządów płciowych
Brodawki narządów płciowych wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia. Do dyspozycji jest kilka metod. Kuracje dobiera się do liczby brodawek, ich lokalizacji i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Leczenie może opierać się na farmakologii lub coraz popularniejszej laseroterapii. Laser do leczenia brodawek narządów płciowych wykorzystuje Klinika Miracki z Warszawy. Do terapii wykorzystuje się laser frakcyjny CO2. Pozwala on wyeliminować brodawki podczas kilku dziesięciominutowego zabiegu, a całkowite leczenie obejmuje kilka sesji terapeutycznych. Laser CO2 działa bezboleśnie, mało inwazyjnie i szybko. Skuteczność terapii została potwierdzona klinicznie.
Jak wygląda laserowe usuwanie kłykcin kończystych?
Usuwanie kłykcin kończystych jest zabiegiem mało inwazyjnym. Nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta, nie ma też zbyt wielu przeciwwskazań do laseroterapii. Jako te główne wymienia się:
- Aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany jak np.: opryszczka
- Skłonność do tworzenia się blizn przerosłych lub keloidów.
Laseroterapia nie jest też bolesna, choć u osób szczególnie wrażliwych może wystąpić niewielki dyskomfort. Rozwiązaniem jest podanie znieczulenia lub zastosowanie chłodzenia zimnym powietrzem podczas zabiegu. Plusem laserowego usuwania brodawek płciowych jest także bardzo krótki okres rehabilitacji. Do całkowitego wygojenia miejsc zabiegowych dochodzi w ciągu 3-4 tygodni.
Cała procedura obejmuje trzy kroki i rozpoczyna się konsultacją wstępną. Na niej lekarz rozpoznaje problem i kwalifikuje do zabiegu z użyciem lasera C02. Kolejny krok to właściwy zabieg, który trwa do kilkunastu minut. W wielu przypadkach pozwala on na wyeliminowanie niechcianej zmiany w całości. Jeśli się tak nie stanie, to wymagana jest kolejna sesja. Zazwyczaj są one konieczne w przypadku rozległych zmian. Na koniec następuje konsultacja kończąca, oceniająca efekty i sprawdzająca, czy nie wystąpiły żadne nieprawidłowości.
Więcej o zaletach laserowego usuwania brodawek narządów płciowych można dowiedzieć się na https://klinikamiracki.pl/. Zabieg laser frakcyjny CO2 w klinice Miracki stosowany jest również do usuwania włókniaków, kurzajek, zmian barwnikowych, przebarwień skórnych, pęcherzyków, naczyniaków rubinowych, wygładzania blizn.