Niania elektroniczna – właściwości i funkcje

Wraz z postępem technologii młodzi rodzice, zyskują coraz większe zaufanie do elektronicznych gadżetów, które w wygodny sposób są w stanie pomóc im w opiece nad dzieckiem. Jednym z takich urządzeń jest elektroniczna niania, z całą gamą funkcji i możliwości.

 

Rynek jest wypełniony propozycjami mniej i znanych marek, dlatego nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem niani elektronicznej idealnej dla siebie oraz swoich potrzeb. Jednak, aby podjąć rozważną i świadomą decyzję, konieczne jest wiedzieć, z czego można wybierać i – co ważniejsze – jaka niania elektroniczna będzie kompleksową odpowiedzią na indywidualne preferencje.

 

Elektroniczna niania – bogactwo wyboru

 

Mimo dostępu do różnych nowoczesnych wersji okazuje się, że analogiczna niania elektroniczna wiedzie prym wśród rodziców. Być może ma to związek z jej niezawodnością, która została sprawdzona przez lata praktyki rodziców, którzy etap monitorowania swojego dziecka w jego własnym pokoju, a mówiąc dokładniej – łóżeczku, mają już za sobą.

 

Mimo swej stosunkowo prostej i nieskomplikowanej budowy elektroniczna niania typu analogicznego również potrafi pozytywnie zaskoczyć swoją szeroką funkcjonalnością. Wybrane funkcje tego rodzaju urządzeń:

 

 • wskaźniki LED informujące o poziomie dźwięku
 • możliwość puszczania kołysanek do snu dziecka
 • możliwość skorzystania z projektora ułatwiającego dziecku zasypianie
 • dynamiczne oszczędzanie energii

 

Oczywiście jest to zaledwie wstęp do tego, jakie możliwości może nieść dzisiejsza niania elektroniczna. Jedno jest pewne – zanim kupi się tą najbardziej odpowiednią, trzeba poświęcić dość sporo czasu na zapoznanie się z dostępnymi na rynku opcjami.

 

Niania elektroniczna – przydatne opcje

 

Dla ułatwienia warto jednak wymienić kilka opcji, które powinna mieć każda funkcjonalna niania elektroniczna. Jedną z podstawowych kwestii, jakie należy pamiętać, jest to, by nigdy nie oszczędzać na jakości dźwięku. Nawet najbardziej rozbudowana i obfita w funkcje dodatkowa elektroniczna niania typu analogowego na nic się nie przyda, jeśli nie będzie zapewniać porządnej jakości dźwięku.

 

Oprócz krystalicznie czystego dźwięku, warto szukać niani, która zapewnia:

 

 • szyfrowanie danych
 • poufne połączenie
 • brak zakłóceń z innych urządzeń nadawczych

Dynamiczne oszczędzanie energii jest kolejną cechą, dzięki której niania elektroniczna powinna górować nad modelami, bez takiej opcji. Zwykle polega to na tym, że wraz ze zmniejszającą się odległością między nadajnikami niani zmniejsza się ilość energii zużywanej do obsługi sprzętu. Taka elektroniczna niania jest wyborem ekonomicznym i przyjaznym dla środowiska, tym bardziej, jeśli zużywanie przez nią energii jest pomniejszone również wtedy, gdy dziecko nie wydaje dźwięku.

Liczy się też wygoda obsługi – im łatwiejsza, tym lepiej. Dzięki czemu nawet rodzice będący zupełnymi laikami, jeśli chodzi o nowoczesne technologie, świetnie sobie poradzą z funkcjami niani analogicznej i będą mogli z niej w pełni korzystać.

Elektroniczna niania – jeszcze więcej funkcji!

Dodatkowe opcje, które oferować może niania elektroniczna i za jakimi warto się rozglądać to możliwość monitorowania warunków panujących w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko.

Najczęściej spotykanymi czujnikami są te, które mierzą czynniki, takie jak:

 • wilgotność
 • temperaturę

Rzecz jasna, wysokiej jakości elektroniczna niania nie tylko je monitoruje, ale też, jeśli tylko coś będzie odbiegać od normy – na cyfrowym wyświetlaczu odbiornika pojawi się należyta informacja, na którą troskliwy rodzic będzie mógł zareagować we właściwy sposób.

Do gamy funkcji, które zdają się być najbardziej niezbędne w analogicznym odbiorniku, warto dorzucić słowo na temat odbiornika. Jest idealnie, gdy może działać przez długi czasu w sposób bezprzewodowy, jest niewielki i solidny wykonany.

Ponadto dobrze jest, gdy niania elektroniczna w odbiorniku posiada czujnik informujący, gdy:

 • poziom naładowania jest zbyt niski
 • straci się zasięg

Ostateczna decyzja, która wskazuje na to, jaka elektroniczna niania będzie najlepszym wyborem to suma osobistych preferencji oraz wyżej wymienionych aspektów, na które należy zwrócić większą uwagę przy zakupie. Nie można też zapominać o wcześniejszym ustaleniu ram budżetu, bowiem ceny są naprawdę różne.

Jednak bez względu na to, jaka niania elektroniczna stanie w pokoju dziecka i rodzica – zawsze będzie niekwestionowanym krokiem do przodu, jeśli chodzi o zapewnienie maleństwu bezpieczeństwa.