Witaminą D nazywamy zbiór związków chemicznych o działaniu przeciwkrzywicznym. Witamina D3 ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka, a jej niedobór może być niebezpieczny. Odpowiednia suplementacja może uzupełnić brak witaminy D w organizmie.
Jak poradzić sobie z niedoborem witaminy D3?
Witamina D3 utrzymuje się u osób, które jedzą regularnie ryby (na przykład śledzie, sardynki, makrele), wątróbkę, masło, jajka i mleko. Natomiast jej niedobór w organizmie może być wynikiem między innymi niedostatecznej ekspozycji na światło słoneczne, stosowania niektórych leków, na przykład przeciwpadaczkowych, a także problemy z syntezą aktywnych metabolitów w wątrobie (marskość wątroby, stany zapalne) oraz nerkach (przewlekła i ostra niewydolność nerek).
Od witaminy D2 cenniejsza jest witamina D3, ponieważ ma ona dwa razy większą skuteczność w uzupełnianiu niedoborów witaminy D w organizmie. Odgrywa również znaczącą rolę w procesach kostnienia i w powstawaniu związków potrzebnych do budowy kości. Ponadto nieodpowiedni poziom witaminy D w organizmie sprawia, że wapń dostarczany wraz z pożywieniem nie może być w pełni wykorzystany, a to przekłada się na niedostateczną mineralizację kości.
Suplementacja witaminy D3 jest korzystniejsza niż próby uzupełniania niedoboru przez zmianę diety. Jej poziom w organizmie uzależniony jest od tego, w jaki sposób przebiega synteza w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Witamina D3 w tabletkach jest dostępna w aptece bez recepty i może być stosowana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.