Nastolatek jedzie do pracy za granicę. O czym warto pamiętać?

praca nastolatka za granicą
praca nastolatka za granicą

Twoje nastoletnie dziecko zdecydowało się na pracę za granicą? Przeczytaj, jak pomóc mu w organizacji takiego wyjazdu, co należy wiedzieć i czego dopilnować, by odbył się bezpiecznie.

Może twoja córka lub twój syn jest już po maturze i chce rozpocząć pierwszą pracę właśnie za granicą. A może jeszcze się uczy i chce wyjechać tylko na wakacje? Bez względu na przypadek, jest wiele rzeczy, które trzeba w związku z takim wyjazdem załatwić. I udzielić dziecku kilku cennych rad.

Po pierwsze: znajdź i sprawdź pracodawcę

Jeśli wyjazd zarobkowy to dopiero plany, zacznijcie od znalezienia konkretnej oferty pracy. Pomocne w tym będą urzędy pracy i Ochotnicze Hufce Pracy, należące do sieci Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. To właśnie ta sieć ułatwia Europejczykom przemieszczanie się pomiędzy krajami w celu podjęcia pracy. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie www.eures.europa.eu.

Oferty pracy na forach czy pozyskane od znajomych nie zawsze będą pewne, a często kończą się rozczarowaniem złymi warunkami lub zupełnym brakiem pracy.

Warto rozważyć znalezienie oferty pracy za granicą za pośrednictwem agencji zatrudnienia, bo jest to bezpieczniejsza forma. Należy jednak sprawdzić, czy dana agencja posiada specjalny certyfikat oraz umowę z pracodawcą zagranicznym, a także doświadczenie w pośrednictwie pracy za granicą. Spisanie umowy o pracę z taką agencją to bezwzględnie podstawowa sprawa.

Warto też pamiętać, że agencje nie mogą pobierać żadnych opłat, chyba że za faktycznie poniesione koszty, np. tłumaczenie czy bilety na podróż. Nigdy też nie należy podpisywać niczego, czego się nie rozumie. Podsuwanie niejasnych dokumentów do popisu lub dokumentów w innym, nie do końca dobrze znanym zainteresowanej osobie języku, to sposoby oszustów na wyłudzenie pieniędzy, danych, a nawet zagrożenie handlem ludźmi!

Kiedy już pracodawca zostanie ustalony, warto sprawdzić, czy ma wiarygodną stronę internetową i co (jeśli w ogóle) piszą o nim na forach jego pracownicy.

O czym jeszcze pamiętać?

Najważniejsze, to wybór kraju, w którym nastolatek zdoła się porozumieć. Język angielski będzie przydatny raczej w większości krajów UE. Nie pozwalaj na wyjazd za granicę nastolatkowi, który słabo zna język obcy. Lepiej niech podszkoli się w języku przez rok i spróbuje szczęścia w kolejne wakacje. Bariery komunikacyjne to problem nie tylko w pracy, ale też w życiu codziennym, np. podczas robienia zakupów.

Jeśli chodzi o zakupy – sprawdźcie, jak drogie jest utrzymanie w danym kraju. W niektórych kieszonkowe na początek musi być znaczne, by przeżyć do pierwszej wypłaty. Inna ważna kwestia to adres polskiego konsulatu lub ambasady – na wszelki wypadek lepiej mieć go ze sobą.

Nastolatek powinien wziąć ze sobą także dowód tożsamości, przetłumaczone kwalifikacje zawodowe, umowę z agencją (jeśli praca będzie odbywać się za jej pośrednictwem) oraz dodatkowe ubezpieczenie, jeśli takie, jako rodzice, chcecie mu wykupić.

Ostatnia ważna kwestia to legalność pracy. Nie wolno zgadzać się na pracę na czarno, bez umowy! Grożą za to deportacja (na własny koszt!), kary finansowe, a nawet areszt.

Artykuł przygotowany przez Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży ecam.ohp.pl