Najem bez tajemnic – co warto wiedzieć o wynajmie nieruchomości?

Jeśli chcemy wynająć mieszkanie powinniśmy przygotować się na szereg obowiązków, które niewątpliwie na nas czekają. Warto uważać na niektóre pułapki, mogące się pojawić w umowach najmu, które z czasem utrudnią nam życie. O czym warto pamiętać i czego unikać?

Nowe mieszkania w Pruszkowie bardzo często są kupowane z myślą o późniejszym wynajmie najemcom. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań idealnego lokalu na wynajem? Sprawdzisz poniżej.

Jak szukać, by dobrze trafić?

Podstawowa zasada to dokładne czytanie treści ogłoszeń. Warto zaglądać na sprawdzone serwisy ogłoszeniowe, które prezentują mieszkania na wynajem i zrobić dokładną selekcję według naszych oczekiwań, ale również możliwości finansowych. Kiedy już wybierzemy te mieszkania, które zdają się odpowiadać naszym potrzebom, skontaktujmy się z właścicielami czy firmami zarządzającymi i dopytajmy o możliwie jak najwięcej szczegółów dotyczących oferowanego lokalu.

O co pytać podczas oglądania lokalu?

Jeśli zdecydujemy się umówić z właścicielem i obejrzeć lokal, przygotujmy sobie wcześniej zestaw zagadnień, które podczas spotkania będziemy chcieli poruszyć. Decydując się na spotkanie, z pewnością etap wyboru lokalizacji, wyposażenia i ceny najmu (przynajmniej wstępnie) mamy już za sobą. Pozostają szczegóły, które mogą mieć bezpośredni wpływ na to, czy podejmiemy decyzję o najmie danego lokalu, czy też nie. Jakie aspekty warto poruszyć podczas spotkania w oglądanym lokalu:

  • jak wygląda kwestia kaucji (czy są jakieś szczególne warunki jej późniejszego zwrotu);
  • czy do mieszkania przynależy miejsce postojowe lub miejsce w hali garażowej;
  • jak wyglądają koszty mediów i czy są stałe (czy instalacje są nowe lub były wymieniane, bo to bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacji);
  • czy mamy możliwość zamieszkania ze zwierzętami (jeśli planujemy lub już jesteśmy posiadaczami takich pupili);
  • jak wygląda sąsiedztwo (czy właściciel ma informacje o najbliższych sąsiadach);
  • czy czynsz podany w ogłoszeniu lub rozmowie telefonicznej jest do negocjacji oraz jaka będzie jego wysokość przy bardzo długim najmie.

O co zadbać podczas podpisywania umowy?

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na najem danego lokalu, powinniśmy dokładnie omówić warunki, które znajdą się w umowie. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, dodatkowo dla bezpieczeństwa, można ją zawrzeć w formie aktu notarialnego. Powinny się w niej znaleźć zapisy dotyczące okresu najmu, kosztu, okresu wypowiedzenia, warunków użytkowania lokalu, a także zwrotu kaucji, którą wpłacimy na początku. Dobrze jest również ująć w umowie, która ze stron będzie miała obowiązek reagować na awarie, które pojawią się w mieszkaniu.

Protokół zdawczo-odbiorczy

Aby uprzedzić ewentualne nieporozumienia podczas wypowiedzenia umowy najmu, gdy może okazać się, że jakieś przedmioty lub powierzchnie zostały uszkodzone, warto wcześniej spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Taki dokument zabezpieczy obie strony dzięki spisaniu całego wyposażenia mieszkania oraz jego stanu, co w razie trudności pozwoli w sposób jednoznaczny określić, kto ma ponieść koszty zniszczeń, które nie wynikają z normalnego użytkowania mieszkania.