Nadwrażliwość zębów to bardzo powszechna dolegliwość. Objawia się ona nadmiernym odczuwaniem ciepła, zimna oraz kwaśnych, ostrych i słodkich smaków. Związany z tą przypadłością przeszywający ból może pojawiać się także podczas mycia zębów. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać nadmierną wrażliwość zębów i jak ją leczyć.
Nadwrażliwość zębów – co to?
Zdrowa zębina jest osłonięta przez grube warstwy szkliwa, cementu korzeniowego oraz dziąsła – prawidłowe warunki fizjologiczne zapewniają jej wystarczającą ochronę. W przypadku odsłonięcia tkanki dochodzi do nadwrażliwości. Wyeksponowana na działanie czynników zewnętrznych zębina umożliwia docieranie drażniącym bodźcom do zakończeń nerwowych poprzez kanaliki zębowe. Ból pojawiający się podczas nadwrażliwości nie jest związany z żadną wadą ani chorobą zębów.
Przyczyny
Wrażliwość zębów może być spowodowana:
- problemami ze szkliwem, np. ubytkami próchnicznymi, wadami zgryzu,
- chorobami dziąseł, np. stanami zapalnymi, paradontozą,
- zgrzytaniem zębami oraz ich uszkodzeniami,
- nieodpowiednią dietą ubogą w witaminy i zawierającą nadmiar posiłków bogatych w kwasy,
- niewłaściwym sposobem szczotkowania i nitkowania zębów oraz stosowanie niedostosowanych do potrzeb preparatów,
- inwazyjnymi zabiegami stomatologicznymi, np. wybielaniem zębów.
Objawy
Dla nadwrażliwości zębów charakterystyczny jest krótkotrwały, ale bardzo intensywny i przeszywający ból, którego pojawienie się jest skutkiem pozornie nieszkodliwego bodźca. Bolesność może wystąpić podczas jedzenia zimnych potraw, picia gorących napojów, szczotkowania i nitkowania zębów czy nawet wdychania chłodnego powietrza ustami. Dyskomfort może być również reakcją na kwaśne, ostre i słodkie smaki.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Diagnoza powinna zostać postawiona podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Skuteczne leczenie stomatologiczne nadmiernie wrażliwych zębów polega przede wszystkim na osłonięciu kanalików zębowych. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest znoszenie nadwrażliwości za pomocą specjalnych preparatów, które zmniejszają reakcje bodźców nerwowych. Specjaliści mogą zastosować także mechaniczne techniki zamykania otwartych kanalików zębowych.
Nadwrażliwość zębów – co robić?
Podstawą złagodzenia objawów nadwrażliwości jest właściwe utrzymanie higieny jamy ustnej. Należy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, stosując specjalne preparaty oraz szczoteczkę z miękkim włosiem. Dzięki temu tkliwe dziąsła nie będą dodatkowo podrażniane. Odpowiednie pasty i płyny do płukania przeznaczone do wrażliwych zębów zawierają w składzie fluor, związki wapnia, potasu oraz sole żelaza. Należy również pamiętać o dokładnym nitkowaniu przestrzeni między zębami. W miarę możliwości powinno się unikać czynników drażniących, ograniczając ilość spożywanych soków i owoców cytrusowych. Warto wyeliminować z diety słodycze oraz napoje gazowane. Konieczne są także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Profesjonaliści z centrum stomatologicznego AllSmiles Dental przedstawią zasady postępowania dla osób cierpiących na nadwrażliwość zębów.
Bagatelizowane odczuwanego dyskomfortu może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego kiedy wystąpi jakikolwiek ból zębów, należy niezwłocznie udać się do stomatologa w celu uzyskania specjalistycznej pomocy.