Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając dom dla seniora?

152895-fotolia_14165709_babcia-spacer_250x151Podjęcie decyzji o skorzystaniu ze specjalistycznej opieki dla najstarszych członków rodziny nie należy do łatwych i dyktowane jest zazwyczaj bardzo poważnymi przesłankami. To właśnie tymi powodami należy się też kierować, wybierając konkretny dom opieki.

Opieka medyczna dla osób starszych

Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad seniorem jest dbałość o jego zdrowie i kondycję fizyczną. Nie da się ukryć, że jest to zadanie bardzo trudne i niejednokrotnie przerasta możliwości zwykłej rodziny. Dlatego wybierając dom dla naszych bliskich powinniśmy zwrócić uwagę na personel, tworzący zespół danej placówki – wyjaśnia ekspert z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Pod Dębami.

Czy pensjonariusze mają dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej? Czy osobom potrzebującym pomocy w wykonywaniu codziennych czynności asystuje odpowiednio przeszkolona osoba? Czy nad mieszkańcami domu czuwa pielęgniarka albo lekarz? To podstawowe warunki, bez spełnienia których dom opieki w ogóle nie powinien funkcjonować. Natomiast lepsze placówki oferują swoim pensjonariuszom również wsparcie lekarzy specjalności związanych z najczęstszymi chorobami wieku starszego czy terapeutów ruchu.

Warunki mieszkaniowe

Kwestia wyglądu domu opieki wydaje się być banalna, jednak warto zatrzymać się również nad nią. Przyglądając się miejscu, w którym być może zamieszka członek naszej rodziny nie powinniśmy zwracać uwagi wyłącznie na wygląd, czy pozorne luksusy. Pamiętajmy, że starsze osoby miewają problemy z poruszaniem się, dlatego najważniejszym aspektem jest tutaj dostosowanie otoczenia do możliwości osób z ograniczeniami ruchowymi.

Sprawdźmy więc, czy do budynku może dostać się osoba na wózku, a także, czy w łazienkach zainstalowano odpowiednie dla osób starszych ułatwienia (maty antypoślizgowe, poręcze). Obejrzyjmy pokoje pensjonariuszy i upewnijmy się, że nie mieszka w nich więcej niż po 3 osoby – podpowiada nasz rozmówca z Domu seniora Pod Dębami.

Życie codzienne seniora

Starość nie musi i na pewno nie powinna być równoznaczna ze smutkiem i samotnością. Domy opiekuńcze dają osobom starszym możliwość nawiązywania nowych znajomości i utrzymywania kontaktów z rówieśnikami, a więc z ludźmi, którzy dzielą ich doświadczenia i sposób patrzenia na świat. Oprócz możliwości codziennych rozmów dobrze jest, jeżeli zakład opiekuńczy organizuje dla swoich pensjonariuszy dodatkowe zajęcia integracyjne czy terapeutyczne. Pomagają one zachować seniorom dobre samopoczucie i ćwiczyć sprawność umysłową.

Odwiedziny w domu opieki z pewnością są nieodzownym elementem zarówno podczas dokonywania wyboru, jak i w późniejszym okresie, kiedy senior przebywa tam stale. Przy takich okazjach zawsze warto rozmawiać z pracownikami i z innymi pensjonariuszami, co jest najlepszym źródłem informacji na temat warunków życia w danym miejscu.