Na czym polega tomografia zębów?

tomografia-zebow

Tomografia komputerowa jest techniką obrazowania wnętrza organizmu, którą stosuje się coraz częściej w wielu dziedzinach medycyny, również w stomatologii. Najczęściej tomografia w przypadku jamy ustnej obejmuje ocenę zębów, kości żuchwy czy szczęki. Jest to niezwykle dokładna, ale i bezpieczna metoda diagnostyczna – nie zaleca się jej tylko kobietom w ciąży. Dowiedz się więcej szczegółów na temat tomografii zębów.

Kiedy należy wykonać tomografię zębów?

Tomografia zębów przydaje się często w przypadku leczenia kanałowego – szczególnie gdy może być ono skomplikowane (tzw. leczenie kanałowe endodontycze). Wykonuje się je również przed planowanym leczeniem implantologicznym, ponieważ tomografia umożliwia dobór odpowiedniego implantu, a także ocenę jakości oraz objętości kości – tłumaczy przedstawiciel kliniki stomatologicznej ARTDENT. Takie badanie skraca czas zabiegu, a także zmniejsza ryzyko powstania powikłań.

Tomografia komputerowa pomaga w diagnozowaniu chorób i procesów zachodzących w obszarze tkanki kostnej żuchwy albo szczęki, jak i przy rozpoznaniu chorób stawu skroniowo-żuchwowego czy zatok szczękowych.

Co umożliwia tomografia zębów?

Tomografia zębów umożliwia przede wszystkim zbadanie:

  • próchnicy,
  • torbieli i różnych zmian nowotworowych czy okołowierzchołkowych,
  • przewlekłych procesów zapalnych,
  • ubytków kostnych,
  • zębów dodatkowych, nadliczbowych czy zatrzymanych,
  • położenia kanału nerwu.

Na czym polega tomografia zębów?

Badanie nie trwa długo, bo tylko 10-15 minut. Bardzo często dla lepszego uzyskania obrazu badanemu podaje się tzw. kontrast. Podczas badania głowa jest unieruchamiana poprzez specjalną poduszkę – czasami pacjent może być dodatkowo proszony o wstrzymanie oddechu. Podczas wykonywania badania (najczęściej na leżąco) poruszają się elementy tomografu. Stół wsuwa się do korpusu maszyny, a lampy rentgenowskie i detektory poprzez obracanie się dokonują prześwietlenia. Mogą temu towarzyszyć mechaniczne dźwięki.

CBCT – czyli najnowocześniejsze narzędzie diagnostyczne

CBCT, czyli tzw. tomografia stożkowa zęba pozwala uzyskać przestrzenny obraz. Daje przy ty o wiele dokładniejsze wyniki niż jakiekolwiek inne technologie. Ten sposób odwzorowuje struktury ciała w skali 1:1. Obraz można dowolnie obracać, a także zwiększać i pomniejszać poszczególne jego elementy. W tym przypadku skraca się również czas wykonywania badania – trwa ono mniej niż minutę. Tomografia stożkowa zębów jest badaniem rozstrzygającym i wykonywanym najczęściej wtedy, kiedy zdjęcia przeglądowe OPG nie dają dostatecznych informacji na temat pacjenta.

Tomografia zębów wykonywana jest w szczególnych przypadkach, jeśli u kogoś zaistnieją pewne podejrzenia dotyczące chorób czy konkretnych dolegliwości. Nie wykonuje się go na zawołanie. W pierwszej kolejności warto zawsze wybrać się do stomatologa.