Na czym polega tlenoterapia?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP), charakteryzuje się silnym stanem zapalnym oraz zmniejszeniem dostępu tlenu do tych organów. Dlatego tlenoterapia czyli zwiększenie stężenia powietrza w organizmie przy wsparciu koncentratora tlenu jest jak najbardziej wskazana.

Nie wszyscy pacjenci podlegają jednak tlenoterapii. Aby się zakwalifikować do tego leczenia należy przejść szereg badań. Jednym z najważniejszych jest gazometria. Czyli określenie poziomu gazów we krwi. Pacjenci tylko w głębokich stanach POCHP otrzymują wskazania do tlenoterapii. Następnie to lekarz wskazuje stężenie tlenu oraz sposób jego podawania. Najbardziej powszechnym źródłem dostarczania wzbogaconego powietrza jest koncentrator tlenu. To urządzenie wspomagane energią elektryczną, może być spokojnie używane w domu.

Używanie koncentratora tlenu wiąże się z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Absolutnie zakazane jest palenie tytoniu w pomieszczeniu, gdzie znajduje się to urządzenie. Koncentrator tlenu musi być uruchomiony na co najmniej 30 minut. Pamiętać należy o umiarze i bezwzględnym stosowaniu się do zaleceń specjalistów. Ostatnie badania wskazują, że korzystanie z tlenoterapii może mieć również środki uboczne, które mogą doprowadzić do głębszego uszkodzenia płuc.

Niewątpliwą zaletą używania koncentratora tlenu jest poprawa jakości życia chorego. Ponadto leczenie odbywa się w domowych warunkach, co też poprawia stan pacjenta. Ostatecznie, tlenoterapia pozwala na zniwelowanie ilości powikłań i kolejnych infekcji. Chory korzystający z koncentratora tlenu zgodnie z zaleceniami lekarza, znacznie rzadziej odwiedza też szpital. Jest jednak pod ciągłą opieką ośrodka terapii tlenem.

Kiedy już mamy wskazania lekarza, należy rozejrzeć się za samym urządzeniem. Na szczęście nie musimy od razu kupować koncentratora tlenu. Można go najzwyczajniej w świecie wypożyczyć. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które dostarczają sprzęt do domu. Cena wypożyczenia koncentratora tlenu waha się w granicach 100-150 zł za miesiąc.