Bez istnienia alergii nie można byłoby mówić o odczulaniu, a czynników alergennych obecnie jest mnóstwo. Co więcej – problemy z nietolerancją wielu różnorodnych produktów czy odczynników dotykają coraz częściej nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe, które dotychczas nie miały tego typu problemów. Coraz częściej też mówi się o odczulaniu jako najskuteczniejszej formie „walki” z alergią. Działania te mają pomagać zdecydowanie szybciej i lepiej, niż standardowe kuracje lecznicze. Ale na czym właściwie polega odczulanie? O istocie i aspektach złożonego procesu, piszemy poniżej.
Odczulanie – czym jest w istocie
Odczulanie nazywane jest także wymiennie immunoterapią. Jego głównym założeniem jest podawanie stopniowo coraz większych dawek określonego alergenu do organizmu, by ten skutecznie przyzwyczaił się do jego „obecności”. Dzięki procesowi układ odpornościowy człowieka nie reaguje jak dotychczas – reakcją alergiczną, ale staje się odporny na działanie uznawanych wcześniej substancji za szkodliwą. Tym samym nie wystąpi już zaczerwienie skóry, nie zaobserwuje się stanów zapalnych dróg oddechowych, spojówek czy przewodu pokarmowego.
O potrzebie odczulania i korzyściach z niego płynących
Przyjmuje się, że odczulanie jest najskuteczniejszym sposobem efektywnej walki z alergią. Wiedzą o tym specjaliści z dziedziny alergologii i wskazanie do odczulania wydać może właśnie nie kto inny, a znający się na swoim fachu alergolog.
Kiedy można mówić o konieczności odczulania? W zasadzie w dwóch przypadkach: jeśli pragnie się raz na zawsze pozbyć problemów z alergią lub jeśli określone uczulenie może być niebezpieczne dla zdrowia. Tak jest w przypadku uczulenia na jad owadów – ukąszenie przez pszczołę bądź osę doprowadzić może bowiem do brzemiennego w skutkach wstrząsu.
Warto zauważyć jednak, że nie każdy rodzaj alergii nadaje się do odczulania. Zdecydowanie wskazań na odczulanie nie ma alergia pokarmowa – z tej trzeba albo wyrosnąć, albo nauczyć się z nią żyć, spożywając jedynie pokarmy pozbawione szkodliwych alergenów. Do najpopularniejszych alergenów w alergii pokarmowej niezmiennie zalicza się głównie białko mleka krowiego, choć duże problemy sprawiają także gluten i cukier.
Jak wygląda odczulanie?
Najpopularniejszym sposobem odczulania pozostaje szczepionka w postaci zastrzyków. Podaje się ją w odstępie 7 – 14 dni przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Po przejściu tych dawek pacjent powinien otrzymywać jeszcze dawki określane mianem podtrzymujących, które należy przyjmować co 5 – 6 tygodni.
Kiedy najlepiej rozpocząć odczulanie?
Choć obecnie nie stosuje się praktyk odczulania sezonowego, warto rozpocząć odczulanie wówczas, gdy objawy alergii są mniejsze. Szczepionka odczulająca bowiem zawiera dodatkową porcję alergenu i warto włączyć ją do organizmu wówczas, gdy nie jest on narażony na dodatkowe działanie alergenów choćby z powietrza (w przypadku alergii wziewnej).
Podsumowując – decydując się na odczulanie warto pamiętać, że może ono nie tylko zmniejszyć, ale i zlikwidować objawy alergii. Na pewno też znacznie (a nawet całkiem) ograniczy przyjmowanie leków przeciwalergicznych oraz skutecznie zapobiegnie rozwojowi astmy czy wystąpieniu kolejnych uczuleń. Odczulanie służy znacznej poprawie komfortu i jakości życia, a to samo w sobie powinno być argumentem przemawiającym na korzyść stosowania praktyk odczulających. Odczulaniu mówimy TAK – na zdrowie!
źródło:
http://www.odczulanie.info/TEST/wszystko-o-odczulaniu/najczesciej-zadawane-pytania/
Notka autorska Artykuł powstał przy współpracy z przychodnią alergologiczną Lifemedica. Zapraszamy na badania oraz profesjonalne testy alergiczne. |