Na czym polega balsamowanie zwłok i w jakim celu się jej dokonuje?

pogrzeb

Na świecie organizuje się pogrzeby na wiele różnych sposobów. Jednak coraz częstszym życzeniem osób przed ostatecznym włożeniem ciała do trumny jest balsamacja zwłok. Ważny, aby cały ten proces został przeprowadzony profesjonalnie i z należytą starannością. W ten sposób przekażesz zasłużony szacunek zmarłej osobie. Jak w ogóle wygląda balsamacja i kiedy warto rozważyć taką opcję?

Czym jest balsamacja?

Zastanawiasz się, na czym polega balsamacja zwłok? Balsamacja zwana również tanatopraksją to proces zabezpieczania zwłok w celu powstrzymania ich rozkładu. Dzięki temu ciało utrzyma swój aktualny stan nawet po dłuższym czasie i będzie odporne na różnego rodzaju bakterie. Zabalsamowane zwłoki przypominają osobę, która po prostu śpi.

Ale jak to się właściwe robi? Proces ten jest dość czasochłonny i wymaga specjalistycznej wiedzy. Ważne, aby na początku dokładnie zdezynfekować całe ciało. Pozwoli to na idealną konserwację i zabalsamowanie zwłok, które będą zabezpieczone przed skutkami działania otoczenia i wszelkiego rodzaju robakami, które mogłyby dostać się do trumny.

Więcej na temat usług pogrzebowych znajdziesz w Domu Pogrzebowym Szadkowski w Pruszkowie, którzy mają szeroki asortyment trumien, kwiatów pogrzebowych i tym podobnych akcesoriów, a w razie potrzeby służą eksperckim wsparciem.

Dlaczego balsamuje się zwłoki?

Po co właściwie jest cała ta balsamacja? Tak naprawdę, jej historia sięga czasów Starożytnego Egiptu. Wtedy zabieg ten wyglądał nieco inaczej, bardziej uroczyście, jednak główne założenie było to samo. W ten sposób zwłoki zabezpieczano przed rozkładem i niszczącym działaniem bakterii. Według tamtejszej ludności dzięki zachowaniu ciała, zmarły miał dokąd wrócić po śmierci.

Aktualnie balsamację często stosuje się po śmiertelnych wypadkach, aby pożegnanie ze zmarłym na pogrzebie nie było aż tak drastyczne. Sprawdzi się ona również w przypadku ludzi z ciężkimi chorobami, których skutki znacznie wpłynęły na wygląd ciała. Zabieg ten przeprowadza się również w przypadku potrzeby transportu zmarłego na dużą odległość, aby ciało w tym czasie zachowało swój obecny stan.

Dobrze zabezpieczone i zabalsamowane ciało sprawia, że pogrzeb dla żałobników nie jest aż tak trudny. Pożegnanie się z bliską zmarłą osobą, która wygląda jakby po prostu spała, jest znacznie łatwiejsze. Efekty kosmetyczne balsamowania pozbawią ciało przykrego widoku, takiego jak trupia bladość, plamy na ciele czy opadnięte usta, które mogłyby przerazić wrażliwe osoby. Dzięki temu zabiegowi ciało będzie wyglądało bardzo naturalnie.