
Badanie słuchu stanowi zasadniczy sposób na ocenę poziomu słyszenia. Może ono być przeprowadzone w przychodni, w gabinecie u laryngologa. Ma ono szczególne znaczenie, gdyż kłopoty ze słuchem mogą się pojawić w każdym wieku. W takim przypadku warto wykonać badania specjalistyczne, by poznać ich przyczynę. Diagnostyka opiera się na badaniach subiektywnych oraz obiektywnych. Dowiedz się, na czym one polegają!
Charakterystyka badania narządu słuchu
Do wizyty u laryngologa powinny skłonić przede wszystkim takie objawy jak:
- niedosłuch,
- problemy z rozumieniem słów podczas rozmowy,
- nietypowy szum w uszach,
- zawroty głowy,
- konieczność podgłaśniania TV lub radia, itp.
Badanie może mieć charakter subiektywny oraz obiektywny. Badanie subiektywne udziela lekarzowi informacji o tym, czy i jak pacjent słyszy dźwięki. Podstawą diagnostyki jest tu tzw. audiometria totalna. Badanie to jest realizowane w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu, do którego nie dociera hałas z zewnątrz. Jak wskazują specjaliści niepublicznego zakładu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej MEDAN, uzyskany audiogram prezentuje próg słyszenia przy pomocy krzywych. Na prawidłowy wynik wskazuje próg słyszenia w granicach 0–25 dB.
Badania obiektywne nie angażuje pacjenta, opiera się na specjalistycznym oprzyrządowaniu. Ocena taka jest możliwa np. przy wykorzystaniu bezbolesnej i bezinwazyjnej tympanometrii. Sonda mierzy tu odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej. Dokonuje się tego w warunkach zmiany ciśnienia w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Metodą obiektywną jest również badanie słuchu BERA. Umożliwia ono na ocenę słuchowego potencjału pnia mózgu oraz ustalenie miejsce uszkodzenia na przebiegu drogi słuchowej.
Co jeszcze warto wiedzieć o badaniu słuchu?
Badanie słuchu jest wykonywane w pozycji siedzącej lub leżącej. Warto wcześniej oczyścić kanaliki słuchowe. Konsultacja ze specjalistą rozpoczyna się wywiadem, podczas którego można ocenić zmiany, jakie pacjent zauważył w dotychczasowym działaniu narządu słuchu. W oparciu o uzyskane informacje lekarz decyduje o skierowaniu na dalsze badania.
Pogorszenie słyszenia może wynikać z wielu powodów. Najczęściej są to:
- wiek powyżej 50. roku życia,
- nadmierna ekspozycja na hałas,
- przebyte infekcje wirusowe,
- urazy ucha,
- stosowanie niektórych leków,
- uwarunkowania genetyczne,
- pojawienie się guza.
Warto pamiętać, że specjalistyczne badanie możliwe jest po uprzednim uzyskaniu skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Można je również przeprowadzić w ramach wizyty odpłatnej.