Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie w Krakowie?

Jeśli nie stać nas na zakup mieszkania w Krakowie lub przeprowadzamy się do innego miasta tylko na krótki odcinek czasu, to najlepszą opcją jest wynajem mieszkania. Abyśmy mogli być zadowoleni z dokonanego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka czynników warunkujących właściwy wybór mieszkania do wynajęcia. Zastanówmy się zatem chwilę nad tym tematem.

Odpowiednia lokalizacja mieszkania oraz metraż

Do najważniejszych czynników, które powinno się rozważyć w pierwszej kolejności, decydując się na wynajem mieszkania, należy:

  • lokalizacja,
  • metraż.

Idealne mieszkanie to takie, które znajduje się w pobliżu naszego miejsca pracy czy uczelni. Dzięki takiemu usytuowaniu nie tracimy ani czasu, ani pieniędzy na dojazdy. Jeśli jednak wybrane przez nas mieszkanie leży w pewnej odległości od miejsca, które będziemy odwiedzać codziennie, to warto dowiedzieć się, jak wygląda kwestia komunikacji miejskiej. Dużą rolę będą odgrywać przystanki autobusowe, znajdujące się w bliskiej okolicy. Kolejną sprawą wartą przeanalizowania jest metraż mieszkania. Wielkość mieszkania idzie w parze z ceną wynajmu, tak samo, jak lokalizacja. Rozglądając się na dużym, przestronnym mieszkaniem usytuowanym w samym centrum, musimy liczyć się z wysoką ceną wynajmu.

Takie duże mieszkania w Krakowie, znajdujące się w samym centrum miasta, należą do jednych z najdroższych. Jeśli zależy ci na niskich opłatach, musisz poszukać czegoś mniejszego i innej lokalizacji niż ścisłe centrum. Jeśli poświęcisz trochę czasu, na dokładne poszukiwania, z całą pewnością znajdziesz lokal odpowiadający twoim wymaganiom względem właściwej lokalizacji oraz wymaganiom finansowym. Kiedy już znajdziesz odpowiednie mieszkanie dla siebie, musisz koniecznie zwrócić uwagę na coś jeszcze. Na co takiego?

Czytaj dokładnie umowę najmu mieszkania w Krakowie

Nie wszyscy zwracają uwagę na umowę najmu. To błąd. Jest to bardzo ważny dokument i powinno się w szczególności zwracać na niego uwagę. Podpisane przez nas punkty w umowie wchodzą w życie i należy się do nic obowiązkowo stosować. Czasem zdarza się, że nasze ustalenia z właścicielem lokalu nie są zawarte w umowie lub umowa zawiera coś, na co nie wyrażaliśmy zgody. Przykładem może być kaucja, która powinna zostać zwrócona wraz z rozwiązaniem umowy oraz opuszczeniem lokalu. Jeśli w umowie zawarta będzie wysokość kaucji z dopiskiem ‘bezzwrotna’, to nasze ustne ustalenia mają żadną wartość. Jeśli zatem znajdziesz idealny lokal, dopasowany do swoich potrzeb, to konieczne dokładnie przeczytaj umowę. W razie potrzeby, umów się z właścicielem lokalu, by naniósł odpowiednie zmiany.