Na co zwrócić uwagę wybierając nowy wózek dziecięcy?

Zakup nowego wózka dziecięcego bardzo często wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego też warto dokładnie przemyśleć swój zakup. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w najbliższym czasie planują kupić nowy wózek dziecięcy, ale niestety nie mają zielonego pojęcia na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

O czym należy pamiętać?

Przeglądając poszczególne modele warto zwrócić szczególną uwagę nie tylko na wygląd i cenę, ale również na wagę, która wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. Waga ma olbrzymie znaczenie przede wszystkim u tych rodziców, którzy mieszkają w bloku bez windy. Znoszenie i wnoszenie wózka na wysokie piętro może być naprawę nie lada wyzwaniem. Klasyczne wózki z gondolą mogą ważyć od 10 do nawet 30 kg. Pamiętać należy także i o tym, aby do tej wagi doliczyć ciężar dziecka i dodatkowych akcesoriów, które są niezbędne podczas spaceru.

Porządna gondolka

Gondolka powinna być nie tylko przestronna, ale również bardzo wygodna. Gondolki doskonale sprawdzą się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dzieci w tym okresie mają zdecydowanie więcej warstw ubranek na sobie. Warto sprawdzić dokładnie, czy budka składa się cicho i nie będzie niepotrzebnie budzić naszego dziecka podczas codziennego spaceru. W dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się gondolki, które mają specjalne siateczki wentylacyjne i okienka. Dopływ świeżego powietrza i ochrona przed owadami jest bardzo ważna.

Obicie

Wybierając swój wymarzony wózek dziecięcy warto zwrócić uwagę także na jego obicie, które powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Solidne obicie musi posiadać filtry przeciwsłoneczne i specjalne warstwy wodoodporne. Pamiętać należy również i o tym, że obicie powinno być łatwe w utrzymaniu czystości. Najlepiej postawić na takie wózki dziecięce w których obicie można szybko zdjąć i wyprać. Warto zwrócić szczególną uwagę także na jakość obszyć.

Dno wózka

W dzisiejszych czasach większość producentów oferuje dno plastikowe, które cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na bardzo niewielką wagę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak drewniane lub styropianowe dno. Materiały te jak łatwo się domyśleć mogą zaoferować o wiele lepszą izolację przed zimnem. Warto zadbać o to, aby dno było stabilne. Godne uwagi są wózki dziecięce, które mają możliwość regulacji dna. Najlepsze modele mają dodatkowo zaawansowane systemy wentylowania, dzięki czemu dziecko będzie miało cały czas dostęp do świeżego powietrza.

Hamulce

Obecnie praktycznie każdy wózek dziecięcy wyposażony jest w niezawodne hamulce, które znacząco zwiększają bezpieczeństwo. Warto wspomnieć o tym, że w wózkach dziecięcych z przekładaną rączką hamulec powinien zawsze znajdować się z obydwu stron. Dobrym pomysłem jest sprawdzenia hamulca na pochyłym podłożu.

Wielkość kół ma znaczenie

Od wielkości kół jak łatwo się domyśleć zależy komfort i szybkość spacerowania. Małe koła są najlepszym wyborem dla osób, które spacerować będą głównie na równym asfalcie. Koła duże z kolei najlepiej poradzą sobie na wyboistych trasach, które pod względem jakości pozostawiają wiele do życzenia. Niektórzy producenci oferują wózki dziecięce z kołami powyżej 30 cm średnicy.

Jakie dodatkowe akcesoria

Zakup nowego wózka dziecięcego to dopiero połowa drogi do sukcesu ponieważ warto postawić także na dodatkowe akcesoria. W pierwszej kolejności należy poszukać porządnej parasolki, która chroni dziecko nie tylko przed deszczem, ale również przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi. Przydać może się także solidny śpiworek do gondoli, który sprawdzi się przede wszystkim w chłodniejsze dni. W okresie letnim niezbędna jest także moskitiera, która doskonale zabezpiecza przed gryzącymi owadami. W wielu przypadkach do wózków dziecięcych można dokupić także kosz zakupowy.