Mleczko pszczele – co to takiego?

To substancja niezwykle ceniona w medycynie ludowej, ale również coraz chętniej zalecana jako substancja wspomagająca leczenie przez lekarzy. Warto zatem dowiedzieć się nieco o tym wspaniałym specyfiku.

Skąd się bierze mleczko pszczele?

To substancja wytwarzana przez najmłodsze pszczoły robotnice. Produkowana jest ona przez specjalny gruczoł gardzielowy, który funkcjonuje od 3 do 11 dnia życia pszczoły, a potem zanika. Mleczko wykorzystywane jest do karmienia wszystkich larw – otrzymują je przez pierwsze 3 dni życia, oraz królowej, która karmiona jest nim całe życie.

Jak mleczko działa na pszczoły?

Niewiele osób wie, że karmiona nim zaledwie trzy dni larwa pszczoły tysiąckrotnie zwiększa swój ciężar. Larwa królowej karmiona mleczkiem zaledwie dwa dni dłużej zwiększa swoją masę już ponad dwa tysiące razy. To jednak nie wszystko. Znacznie większą zagadką dla naukowców jest fakt, że pszczoły robotnice karmione nektarem żyją 30-35 dni, podczas, gdy królowa na diecie „mlecznej” osiąga wiek nawet 5 lat.

A jak na człowieka?

Mleczko pszczele do lat 60-tych XX wieku było zupełnie niedoceniane. Dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku zaczęto prowadzić badania nad jego składem oraz działaniem i okazało się, że posiada wiele ukrytych tajemnic. Obecnie wiadomo, iż mleczko pszczele powinno być spożywane jako substancja wspomagająca podczas chorób układu pokarmowego. Dzieciom, w tym nawet niemowlętom, oraz osobom starszym podawane jest ze względu na to, że wspomaga łaknienie. Osobom z podwyższonym cholesterolem zaleca się jego stosowanie, gdyż znacznie obniża poziom tego szkodliwego związku. Z właściwości mleczka pszczelego korzysta się również przy leczeniu anemii a nawet chorób oczu.

Jak wygląda mleczko pszczele?

Ma kolor biały, z lekko perłowym odcieniem, posiada konsystencję gęstej śmietany oraz lekko kwaśny smak. Jednakże w sklepach i aptekach można spotkać je nie tylko w formie czystej, ale również w postaci pigułek, maści, kremów a nawet zastrzyków. Wszystko zależy od tego w jakim celu zamierza się tę substancję przyjmować.