Mieszkanie w dużym mieście, a pod miastem – wady i zalety

Od jakiegoś czasu można zaobserwować wyraźną tendencję migracji ludzi z zatłoczonych miast na cieszące się większą przestrzenią tereny podmiejskie. Czy warto zdecydować się na taki krok? Decyzję dobrze jest podejmować, biorąc pod uwagę wady i zalety takiego rozwiązania. Jakie więc one są?

Niższe koszty budowy lub zakupu nieruchomości

Niewątpliwą zaletą osiedlania się na obrzeżach miast są mniejsze ceny gruntów. Nawet jeśli materiały budowlane nie będą odbiegały kwotą od tych w centrum, to już różnica w wydatkach poniesionych na zakup działki może być znaczna, co przełoży się na obniżenie całkowitego kosztu nieruchomości. Jest to dużą zaletą dla osób, które chcą wygodnie mieszkać, a ich budżet jest ograniczony.

Większa przestrzeń życiowa i możliwość posiadania własnego ogrodu

Tereny podmiejskie są przestronniejsze niż zatłoczone miasta, w których stawia się na to, by zmieścić jak najwięcej lokali na ograniczonej powierzchni. Wybierając do życia wieś, możemy liczyć na więcej kontaktu z naturą i piękniejsze widoki. Warto jednak, oglądając przykładowo domy na sprzedaż w okolicy Krakowa, wcześniej zapoznać się z planami rozwoju infrastruktury. Może bowiem się zdarzyć, że obecnie mało zaludniony teren w przyszłości będzie zagospodarowany i nasz widok z okna może się zmienić. Jednak nawet jeśli plan przewiduje kolejne budowy w okolicy, niewątpliwą zaletą domu pod miastem jest możliwość założenia własnego ogródka, co daje wiele korzyści, takich jak: relaks na świeżym powietrzu i własne warzywa, owoce i kwiaty.

Świeże powietrze i mniej hałasu

To przywilej terenów podmiejskich. Problem smogu w dużych miastach jest poważny i długo jeszcze będzie istniał. W trosce o zdrowie swoje i rodziny lepiej więc przeszukiwać oferty domów na sprzedaż z okolic Krakowa niż w samym mieście. Kolejną korzyścią takiego rozwiązania jest też większy spokój i cisza z dala od wszechobecnego hałasu w centrum.

Dłuższy dojazd do pracy i wyższe koszty dojazdu

Dla osób pracujących w mieście problemem mogą być dłuższe trasy i związane z tym większe koszty. Może to być niekiedy bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli przyjdzie nam stać w korkach. Czasami jednak warto poszukać innych rozwiązań, takich jak dojazd koleją, który może być tańszy i szybszy, lub jeśli nieruchomość nie jest za bardzo oddalona od miasta, można przestawić się na rower, na czym z pewnością zyska nasza kondycja.

Ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem i remontem własnego domu

Posiadanie własnego budynku zawsze wiąże się z nakładami, które musimy ponieść na jego utrzymanie zarówno w mieście, jak i na obrzeżach. Trzeba być tego świadomym i uwzględnić to w zarządzaniu budżetem.

Mieszkanie na terenach podmiejskich posiada sporo zalet, które mogą podnieść komfort naszego życia i poprawić zdrowie. Jedynymi wadami jest dłuższy dojazd do pracy i wyższe jego koszty, co czasami przy odrobinie organizacji można przekuć w zalety. Dłuższy spacer do stacji kolejowej czy dojazd na rowerze może przynieść korzyści zdrowotne.