
Mezoterapia igłowa to obecnie jedna z najczęściej stosowanych metod w medycynie estetycznej. Kuracja charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem, dzięki czemu korzystają z niej pacjenci narzekający na różne problemy skórne. Jednakże, praktyka pokazuje, że po zabieg ten można sięgnąć zarówno w celu zniwelowania niedoskonałości cery, jak i np. nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Jakie czynniki są odpowiedzialne za występowanie problemów skórnych? Przede wszystkim naturalne procesy związane ze starzeniem się organizmu. Niemniej, sami również przyczyniamy się do pogłębiania niektórych niedoskonałości. Zmarszczki, szarzenie cery czy brak właściwego nawilżenia mogą być bowiem spowodowane niezdrowym trybem życia, intensywnym opalaniem, przemęczeniem, brakiem odpowiedniej pielęgnacji lub po prostu uwarunkowaniami genetycznymi. Natomiast sprawdzonym sposobem na zniwelowanie różnych problemów skórnych jest mezoterapia igłowa – kuracja z zakresu medycyny estetycznej, którą można ściśle dostosować do potrzeb każdego pacjenta.
Krótka historia mezoterapii igłowej
Za twórcę mezoterapii igłowej uważa się Michaela Pistora – francuskiego doktora, który w latach 50. ubiegłego wieku szukał nowej metody leczenia zaburzeń słuchowych. Zabiegi polegające na płytkich iniekcjach składników aktywnych, wokół małżowin usznych, okazały się jednak nieefektywne w zwalczaniu wspomnianych dolegliwości. Niemniej, szybko zauważono, że „skutkiem ubocznym” terapii była poprawa kondycji skóry w obszarach poddawanych kuracji.
Obecnie mezoterapia igłowa jest zabiegiem, który polega na wykonywaniu w wybranych partiach ciała niedużych nakłuć oraz precyzyjnym wprowadzaniu preparatów kosmetycznych bądź medycznych. Do przeprowadzenia kuracji używa się substancji o odmiennym działaniu, gdyż konkretne składniki aktywne mają wpływ na różne dolegliwości.
Na czym polega kuracja z nakłuciami?
Mezoterapia igłowa reprezentuje szerszą grupę zabiegów. Oprócz niej, wyróżnia się także kuracje mikroigłowe oraz bezigłowe. Spośród wspomnianych metod, ta z zastosowaniem igły uchodzi za najbardziej inwazyjną. Niemniej, do wykonania zabiegu stosuje się krem znieczulający Emla albo Lidocainę. Ponadto, rezultaty kuracji w pełni rekompensują niewielkie i chwilowe niedogodności. Mezoterapię igłową można też dostosować do odczuć pacjenta oraz redukowanych problemów skórnych, stosując wybrany sposób aplikowania składników odżywczych: z mikronakłuciami, śródnaskórkowy lub depozytowy.
Jednym z atutów tego zabiegu jest fakt, że przyczynia się on do pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. W rezultacie, następuje przyspieszenie metabolizmu komórkowego oraz poprawa mikrokrążenia i lipolizy w tkance podskórnej. Istotne jest również to, że efekty kuracji nie są jedynie uzależnione od zastosowanego preparatu.
– Mezoterapia igłowa pozwala zniwelować różne skutki starzenia się skóry, niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej, cellulit lub rozstępy. O efekcie końcowym kuracji decydują różne czynniki, m.in. liczba i częstotliwość wizyt w gabinecie. Dodatkowo, już samo nakłuwanie powoduje uruchomienie procesów regenerujących, które prowadzą do wzmożonej odbudowy kolagenu oraz ogólnej rewitalizacji skóry – wyjaśnia Emilia Rechul, kosmetolog z gabinetu kosmetycznego Qclinique.
Z dbałością o jakość stosowanych preparatów
Tak jak wcześniej zostało już wspomniane, w mezoterapii igłowej kluczowe znaczenie mają zastosowane preparaty. I chodzi nie tylko o to, że są one dopasowywane do konkretnych niedoskonałości, ale także o ich jakość. W większości przypadków są to substancje pochodzenia roślinnego, nieco rzadziej zaś leki używane w medycynie. Pytanie jednak, jakie normy muszą spełniać preparaty, które są odpowiedzialne za działanie tej kuracji?
– Podczas zabiegu mezoterapii igłowej wykorzystuje się jedynie substancje posiadające certyfikaty medyczne klasy III, CE oraz ISO. Zaświadczenia te gwarantują bezpieczeństwo przeprowadzania kuracji i minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań. Oprócz tego, preparaty używane do zabiegu są zawsze przechowywane w sterylnych warunkach – podkreśla Emilia Rechul.
W tym momencie warto pokrótce opowiedzieć o działaniu poszczególnych substancji. Innymi słowy, które preparaty znajdą zastosowanie przy niwelowaniu objawów starzenia się skóry? Po jakie sięga się przy redukowaniu tkanki tłuszczowej lub cellulitu?
Na cerę w okolicach twarzy, szyi i dekoltu
W przypadku tych okolic często używa się dimetyloaminoetanolu (DMAE), czyli związku chemicznego o silnym działaniu liftingującym. Wzmacnia on tkanki, napręża skórę oraz zdecydowanie zwiększa jej jędrność. Kolejnym składnikiem, po który również można sięgnąć, jest krzemionka. Poprawia ona bowiem krążenie, intensywnie regeneruje oraz odmładza. Z kolei na rozjaśnienie cery i poprawę jej kolorytu wpłynie witamina C, stymulująca syntezę kolagenu. Przy rewitalizowaniu skóry w okolicach twarzy, szyi i dekoltu wykorzystuje się także kwas hialuronowy oraz wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny.
Na zbędne kilogramy i cellulit
Redukowanie zbędnych kilogramów oraz cellulitu jest tym zastosowaniem mezoterapii igłowej, które w największym stopniu świadczy o uniwersalności omawianej metody. Przy pierwszym ze wspomnianych problemów pomoże fosfatydylocholina, gdyż wpływa ona na spalanie drobnego, zlokalizowanego miejscowo nadmiaru tkanki tłuszczowej. W celu wymodelowania sylwetki wykorzystuje się także działanie dwóch innych substancji. Są to aqualyx oraz L-karnityna. Natomiast w przypadku mało estetycznych zmian skórnych, czyli rozstępów i blizn, pomoże krzemionka organiczna (regeneruje ona tkankę łączną).
Na skórę głowy i cebulki włosów
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mezoterapia igłowa może służyć poprawie kondycji skóry głowy. Co za tym idzie, kurację stosuje się m.in. przy nadmiernym wypadaniu włosów. Do tego z kolei używa się substancji, które zawierają odpowiednie dawki różnych witamin: biotyny (B7), menadionu (K) czy też retinolu (A). Preparaty ze wspomnianymi składnikami zapewniają lepszą odbudowę skóry głowy, rozszerzają cykl wzrostu włosów, odżywiają oraz wpływają na dobrą kondycję cebulek.
Biorąc pod uwagę korzyści płynące z wykonania mezoterapii igłowej, trudno się dziwić, że kuracja ta cieszy się tak dużym zainteresowaniem pacjentów w różnym wieku – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto jednak podkreślić, że każda metoda, oferowana współcześnie przez gabinety kosmetyczne, powinna być jednym z elementów dbania o zdrowie i urodę. Oprócz wizyty w salonie, istotne jest również zachowanie właściwej diety, spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz odpowiednie pielęgnowanie skóry domowymi sposobami.