Łóżko dla dziecka – jak wybrać rozwiązanie idealne?

Słodki sen malucha to spokojna głowa każdego rodzica. Żeby to zapewnić, potrzebujemy oczywiście wygodnego i praktycznego łóżeczka dla dziecka. Z jego pomocą poprawiamy komfort snu oraz zapewniamy bezpieczeństwo dla rozwoju małego ciała. Jak wybrać właściwe łóżko dla dziecka? Na co zwracać uwagę? Koniecznie przeczytajcie dzisiejszy tekst, w którym przedstawimy podstawowe elementy, które koniecznie trzeba uwzględnić, gdy wybieramy się na zakupy.

Łóżko łóżku nierówne

Oferta sklepowa łóżek dla dzieci jest naprawdę imponująca i często możemy czuć się mocno zdezorientowani. Takie uczucie pojawia się zwłaszcza w sytuacji, gdy kupujemy taki mebel po raz pierwszy i nie mamy w tym temacie żadnego doświadczenia.

Względy estetyczne są oczywiście ważne, jednak nie powinny być podstawą dla podejmowanych przez nas decyzji. Co zatem musimy mieć w pamięci w pierwszej kolejności?

Przez jak długi czas planujemy wykorzystywać pierwsze łóżko dla dziecka?

To kluczowe pytanie, które musimy sobie na początek zadać, bo od niego zależy wybór szeregu dalszych parametrów.

Część rodziców w pierwszych miesiącach życia dziecka pragnie mieć je zawsze przy sobie. Wówczas decydują się na mniejsze łóżeczka, dostawki lub nawet kołyski lub kosze, w których maluch może swobodnie spać. Meble tego typu zajmują mniej miejsca, więc bez trudu zmieszczą się nawet w niewielkiej sypialni.

Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu? Przede wszystkim komfort, że maluch jest w pobliżu i podczas nocnego wstawania nie musimy daleko się przemieszczać.

Podstawowy minus kryje się w tym, że noworodek zazwyczaj rośnie, jak na drożdżach. Po kilku miesiącach życia kosze lub kołyski nie wystarczają i trzeba rozejrzeć się za normalnym łóżeczkiem.

Jeżeli mamy wystarczająco miejsca w sypialni lub planujemy od razu urządzić pokój dla dziecka, warto postawić zatem od razu na standardowe łóżeczko.

Podstawowe rozmiary tego typu mebli to 120 x 60 cm lub 140 x 70 cm. Wielkość zależy od prywatnych preferencji lub ponownie – dostępnego metrażu.

Z czego powinno być wykonane łóżeczko dla dziecka?

Jeśli kupujemy łóżko większych rozmiarów, z domyślną chęcią wykorzystania go przez dłuższy czas, warto postawić na solidne modele drewniane. Dlaczego to tak istotne?

Gdy dziecko zaczyna już samodzielnie siadać i chodzić, łóżeczko nie służy mu wyłącznie do spania. Staje się idealną przestrzenią do przyjemnych zabaw, które potrafią przybierać najbardziej szalone formy.

Dlatego też warto postawić na solidną, drewnianą konstrukcję, która da radę to przetrzymać.

Jakie rozwiązanie wybrać? Szczebelki oraz szuflady

Łóżko powinno być jak najbardziej praktyczne i wygodne. Na takie produkty można liczyć wybierając z oferty sklepu Wozki-Foteliki.pl. Pierwszy mebel tego typu dla dziecka najczęściej jest wyposażony w praktyczne szczebelki, zabezpieczające malucha przed przypadkowym wypadnięciem z łóżeczka.

Warto jednak znaleźć rozwiązanie wyposażone w kilka wyjmowanych szczebelków, żeby nieco starsze dziecko mogło łatwo i bez narażania się na bolesny upadek wchodzić i wychodzić z łóżeczka w pełni samodzielnie.

Zadbajmy także o własną wygodę. Można znaleźć na rynku szereg modeli z wygodnymi szufladami poniżej. To rozwiązanie niezmiernie praktyczne. W tej przestrzeni magazynowej możemy ukryć dodatkowe pieluchy, pościel lub ulubione zabawki naszego malucha.

Materac – gwarancja przyjemnego snu

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia doboru właściwego materaca – czyli gwaranta odpoczynku oraz właściwego rozwoju naszego dziecka. To materac przecież podtrzymuje kręgosłup podczas snu. Powinien zatem wyróżniać się odpowiednią miękkością oraz właściwym dopasowywaniem się do kształtu ciała. Pamiętajmy jednak, że nie może być on zbyt miękki, gdyż będzie prowadzić do zapadania się dziecka, co grozi późniejszymi problemami z kręgosłupem oraz wadami postawy.

Jaki materac kupić? Warto sięgać po rozwiązania trwałe, o wysokiej odporności. Do wyboru mamy na przykład materace z pianki PUR lub pianki termoelastycznej, dopasowującej się w pełni do kształtu ciała dziecka. Oprócz nich bez trudu znajdziemy też rozwiązania lateksowe lub kokosowe. Ich dobór pozostaje kwestią mocno indywidualną.

Bez względu na wypełnienie, zawsze jednak warto decydować się na modele ze zdejmowanym pokrowcem, który łatwo można wyprać, dla utrzymania higieny i komfortu malucha.

Kolorowe sny dziecka to spokój i radość rodzica

Dobrze dobrane łóżko sprawia, że maluch szybciej zasypia i bez problemu przesypia noc. Materac wpływa na odpowiednią postawę i prawidłowy rozwój dziecka. Zadbajmy zatem o to, żeby pierwsze łóżeczko było właściwie dopasowane. Dzięki temu wszyscy będziemy mogli spać spokojnie.