Len mielony – poznaj jego właściwości i możliwości zastosowania

Len mielony to niezwykle popularna roślina, która nie od dziś na szeroką skalę wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do leczenia naprawdę wielu dolegliwości. Jednak zastosowanie lnu jest obecnie znacznie większe, albowiem cieszy się on popularnością także w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym jako dodatek niektórych kosmetyków.

Len mielony- właściwości

Len jest rośliną należącą do rodziny lnowatych, która występuje w wielu miejscach na świecie (basen Morza Śródziemnego, strefa umiarkowana czy subtropikalna) oraz posiada swoje liczne gatunki. Największe znaczenie w Polsce ma len zwyczajny, zaliczany do roślin uprawnych.

Len mielony występujący również pod nazwą siemię lniane jest rośliną wykorzystywaną w zielarstwie, gdzie stosuje się ją zewnętrznie jak i wewnętrznie. Precyzyjniej rzecz ujmując, źródłem cennych dla zdrowia substancji są nasiona lnu mielonego. Znajdziemy w nich między innymi sterole oraz białka, a także magnez, cynk, żelazo oraz kwasy organiczne. Za najważniejszy składnik uważany jest olej z nasion lnu. Swoją wyjątkową pozycję zawdzięcza kwasom nienasyconym, wspomagającym przemianę materii jak i zabezpieczającym błonę przełyku, dwunastnicy i żołądka przed działaniem kwasu solnego.

Len mielony– zastosowanie

Len mielony dzięki swoim wyjątkowym właściwościom znalazł szerokie zastosowanie nie tylko jako środek leczniczy, ale również jako element branży spożywczej oraz kosmetycznej.
• Len mielony jest szczególnie zalecany przy chorobach układu pokarmowego, a zwłaszcza przy chorobie wrzodowej, ponieważ oleje w nim zawarte pełnią naturalną barierę ochronną ścian żołądka oraz przełyku i łagodzą objawy tej przypadłości.
• Len mielony jest także środkiem wspomagającym odchudzanie. Wszystko za sprawą dużej zawartości błonnika, który działa przeczyszczająco i przyspiesza proces przemiany materii.
• Len mielony jest również pomocny przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, również za sprawą oleju z jego nasion, które powlekają błony śluzowe oraz łagodzą uczucie pieczenia i drapania.
• Len mielony to także składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów (odżywki) oraz skóry (kremy, balsamy). Przyspiesza regenerację naskórka przy stanach zapalnych i problemach dermatologicznych oraz reguluje wydzielanie sebum.
• Len mielony stosowany może być również w celu obniżenia poziomu złego cholesterolu, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego. Len jest także zalecany osobom borykający się z cukrzycą, ponieważ obniża on poziom cukru oraz lipidów we krwi.