
Każdego dnia nosimy ubrania z różnych materiałów- są to tkaniny, dzianiny, materiały z włókien sztucznych lub naturalnych, które nie zawsze łatwo odróżnić od siebie. Na przykładach różnych elementów garderoby można dowiedzieć się, z jakimi materiałami mamy do czynienia na co dzień.
Świat włókienniczy opiera się na tkaninach i dzianinach- czym się różnią?
Na ich odmienność wskazują już same nazwy materiałów, które pochodzą od nazw sposobów ich pozyskiwania. Tkaniny powstają w procesie tkania, czyli przeplatania ze sobą nitek na krzyż. Natomiast dzianiny pozyskuje się poprzez dzianie- czynność, podczas której jedna nić tworzy rządki prostopadłych oczek, przypominająca robienie na drutach. Dzianiny są z natury rozciągliwe i dużo łatwiej przystosowują się do kształtów ciała. Odzież dzianinowa jest wygodniejsza niż tkaninowa, nie krępuje ruchów, wymaga mniejszej liczby cięć, by dobrze leżeć na sylwetce.
Tkaniny, ze względu na to, że ich włókna są tkane na krzyż, mają dość zwartą strukturę i z reguły są trwalsze od elastycznych, rozciągliwych dzianin. Poza tym tkaniny może mieć splot np. atłasowy (satyna), płócienny lub skośny. Nadają się do szycia spodni, spódnic, koszul, marynarek, czy żakietów. Z materiałów dzianinowych można szyć większość elementów garderoby. Najpopularniejsze są dzianinowe bluzki, topy, swetry, bluzy, sukienki, spodnie. Jednak warto podkreślić, że rodzajów dzianin jest wiele i każda z części garderoby może być uszyta z innego typu materiału dzianinowego. Dostęp do różnego rodzaju dzianin jest ogromny, chcąc znaleźć hurtownię dzianin np. w mieście Łodzi, najlepiej poszukać w Internecie wpisując w Google np. dzianiny łódź, a ofert będzie wiele.
Włókna syntetyczne, naturalne oraz sztuczne- co warto o nich wiedzieć?
Włókna naturalne mogą pochodzić od zwierząt lub roślin. Bawełna i len są to włókna naturalne pochodzenia roślinnego, natomiast jedwab, wełny- kaszmir, alpaka, czy merino pochodzą od zwierząt.
Syntetyki to na przykład poliester, poliamid, spandex, czyli elastan. Są to włókna wytworzone chemicznie, które niestety mają wady- często są nieprzyjemne w dotyku i nie chłoną wilgoci. Jednak elastan jako dodatek do tkanin lub dzianin sprawia, że ubranie lepiej się układa, jest wygodne i bardziej wytrzymałe. Wszystko dzięki temu, że materiał staje się lekko rozciągliwy.
Włókna sztuczne są wytwarzane z celulozy, a najpopularniejszym ich przedstawicielem w codziennym szyciu jest wiskoza. Ten materiał ma wspaniałe właściwości – jest przewiewny jak bawełna, ale mniej się gniecie i jest chłodny w dotyku. Obecnie bardzo modne są materiały z włókna bambusowego, które również należy do grupy materiałów wiskozowych.
Najczęściej spotykane rodzaje tkanin i ich praktyczny podział.
Batyst jest to tkanina z bawełny, lnu lub jedwabiu. Jest przewiewny, dlatego sprawdzi się na letnie ubrania, bluzki, koszule, sukienki. Domieszka poliestru sprawi, że materiał będzie mniej się gniótł.
Popelina może występować jako lekka tkanina na koszule, bluzki, letnie sukienki, a grubsza jest dobra na żakiety. Jest to materiał raczej sztywny, występuje jako miks bawełny i poliamidu lub poliestru.
Tafta jest tkaniną, która wydaje charakterystyczny szelest. Jest sztywna, połyskująca, mieniąca się i bardzo gęsto tkana. Potrafi odbijać światło i przybierać inne barwy. Kojarzy się z eleganckimi sukniami z lat 90, a dziś istnieje gatunek tafty wykorzystywany do produkcji odzieży sportowej, ale jest to tafta z włókien poliestrowych z poliamidem.
Bardzo popularna jest satyna bawełniana- ma gładką fakturę i lekki połysk. Jest wykonana z bawełny lub z domieszkami. Jest to materiał na sukienki, żakiety, spódnice, spodnie.
Istnieją również tkaniny o splotach atłasowych, w których prawa strona ma wyraźny, widoczny połysk. Tego rodzaju tkanina jest gładka, zimna, miękka w chwycie i trudna do szycia. Niestety łatwo się zaciąga i widać ślady po szyciu. W jej składzie jest zwykle poliester lub jedwab.
Do grupy tkanin zalicza się również dobrze znane flanele wełniane, bawełniane, len, a także jeans, surówka oraz płótno, z którego wykonuje się trampki.